"Jesteśmy głęboko przekonani, iż każdy turysta jest posłańcem pokoju, a każda podróż stanowi okazję do pielęgnowania szacunku, spotykania się z człowieczeństwem i przełamywania barier — zarówno tych widocznych, jak i niewidocznych" - czytamy w komunikacie Teheranu.
Iran do świata. Turystyka nośnikiem pokoju
Iran zadeklarował w nim, iż "jest gotowy służyć jako pomost między narodami, wspierając dialog, empatię i uznanie ponad granicami". Zapewnił, iż w czasach rosnących napięć geopolitycznych, konfliktów regionalnych i nieporozumień kulturowych, "potwierdza swoje niezachwiane zaangażowanie na rzecz transformacyjnej mocy turystyki jako nośnika pokoju, wzajemnego zrozumienia i globalnej solidarności".Reklama
Agencja Transportu Lotniczego i Agentów Turystycznych Iranu zaprosiła "w tym krytycznym momencie" wszystkie stowarzyszenia turystyczne, organizacje lotnicze, organizacje turystyczne i partnerów międzynarodowych na całym świecie do połączenia z nią sił. "Współpracujmy, aby wykorzystać siłę wymiany kulturalnej, zrównoważonej turystyki i współpracy gospodarczej, wychodząc poza obecne kryzysy regionalne i zmierzając w kierunku bardziej pokojowego i połączonego świata" - czytamy w komunikacie.
Iran za inkluzywnością. Wskazuje na turystów
Teheran zaapelował też o kształtowanie przyszłości nie przez podziały, ale przez jedność, w której "każdy turysta przyczyni się do tworzenia bardziej współczującej społeczności globalnej" - czytamy w dokumencie pod którym podpisał się dyrektor generalny AATTAI dr Hormatollah Rafiei.
W związku z wybuchem na początku czerwca konfliktu zbrojnego między Iranem i Izraelem, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza Polakom wszelkie podróże do tego kraju. Z danych irańskiego Ministerstwa Dziedzictwa Kulturowego wynika, iż w 2024 r. (rok jest mierzony od marca 2024 r. do marca 2025 r.), zawitało tam 7,4 miliona zagranicznych turystów. To o 1,4 mln mniej niż przed pandemią.