- Jak wiecie, bardzo zależało nam na tym, aby nadać nowy impet w relacjach polsko-amerykańskich - mówił premier Donald Tusk przed rozpoczęciem wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów. - To staje się faktem.
Donald Tusk: Nowy impet w relacjach Polska-USA staje się faktem
- Okoliczności nie są proste; wszyscy o tym wiemy. Zmiany są dynamiczne. Sytuacja globalna jest niestabilna - przyznał premier.
Jednocześnie wskazał, iż podpisana w poniedziałek 28 kwietnia umowa pomostowa pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi - spółką, która z ramienia rządu realizuje projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - a konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse-Bechtel, które będą wspierać stronę polską w tym projekcie - dowodzi, iż ten nowy impet w stosunkach na linii Warszawa-Waszyngton staje się faktem i "dotyczy gigantycznych wspólnych przedsięwzięć".Reklama
Premier, który uczestniczył w podpisywaniu tej umowy wspólnie z amerykańskim sekretarzem ds. energii Chrisem Wrightem, powiedział, iż kooperacja energetyczna Polska-USA wykracza "poza skalę dotychczasowych doświadczeń". - To jest naprawdę na miarę XXI wieku - dodał, przypominając, iż mowa nie tylko o wielkoskalowej energetyce jądrowej, ale też o małych reaktorach (SMR) i współpracy gazowej ze Stanami Zjednoczonymi, która pozwoli na stałe blokować import gazu z Rosji.
Głos przed posiedzeniem rządu zabrał też minister finansów Andrzej Domański, który zrelacjonował swoją wizytę w Waszyngtonie.
Andrzej Domański: Administracja Trumpa i on sam stawiają Polskę jako wzór
- Mieliśmy w ubiegłym tygodniu (...) takie nowe otwarcie w relacjach na tym poziomie gospodarczym ze Stanami Zjednoczonymi, z amerykańską administracją - stwierdził szef resortu finansów.
- Spotkałem się m.in. ze Scottem Bessentem, czyli sekretarzem skarbu (USA - red.) oraz Kevinem Hassettem, szefem rady doradców gospodarczych (prezydenta USA Donalda Trumpa - red.) - mówił Domański, podkreślając, iż spotkania te przebiegały w dobrej i otwartej atmosferze. - Otrzymaliśmy zapewnienie, iż zarówno administracja w Waszyngtonie, ale również prezydent Stanów Zjednoczonych stawiają Polskę jako taki wzór, o ile chodzi o transformację gospodarczą, ale również jako wzór, o ile chodzi o branie takiej prawdziwej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Europie.
- Planujemy, jak pan premier powiedział, zacieśnienie współpracy energetycznej - powtórzył.
Premier Donald Tusk stwierdził na zakończenie, iż wzmocniona kooperacja Polski na wszystkich poziomach z USA, ale też z Europą, oznacza zwiększone bezpieczeństwo Polski.