Przypomnijmy - w tzw. szybkim szacunku w czwartek 15 maja GUS podał, iż gospodarka Polski urosła w I kwartale o 3,2 proc. w ujęciu rok do roku (a także o 0,7 proc. w ujęciu kwartał do kwartału). Oznacza to lekkie spowolnienie wobec IV kwartału 2024 r., kiedy to wzrost gospodarczy wyniósł 3,4 proc. rdr - niemniej tempo wzrostu pozostaje solidne, zwłaszcza na tle największych gospodarek UE, które nie mogą pochwalić się takim tempem rozwoju. I właśnie do tego odniósł się premier Donald Tusk we wpisie na platformie X.
Tusk o wzroście gospodarczym Polski. "Marudy i niedowiarki, łyso wam?"
"Wzrost gospodarczy w Polsce 3,2. A w trzech największych gospodarkach Unii? Francja 0,8, Włochy 0,6, Niemcy minus 0,2! I co, marudy i niedowiarki, łyso wam?" - napisał szef rządu.Reklama
Dane GUS o wzroście PKB w I kwartale skomentował też minister finansów Andrzej Domański. "PKB w Polsce w I kwartale wzrósł o 3,2 proc., wyraźnie szybciej niż średnia dla UE. W kolejnych kwartałach oczekujemy przyspieszenia przede wszystkim dzięki rosnącym inwestycjom. W całym 2025 polska gospodarka będzie jedną z najszybciej rosnących w UE" - napisał szef resortu finansów w rządzie Donalda Tuska.
Taką też tezę Andrzej Domański postawił w rozmowie z Interią Biznes podczas kongresu Impact 2025. Odniósł się on do najnowszej prognozy Ministerstwa Finansów, według której tempo wzrostu PKB Polski w całym 2025 r. wyniesie 3,7 proc. (wcześniej MF prognozował, iż będzie to 3,9 proc.).
Minister finansów wierzy w Polski wzrost gospodarczy. Rok 2025 ma być rokiem inwestycji
- To dalej będzie najwyższa lub jedna z najwyższych dynamik wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej - przekonuje Andrzej Domański.
Uważa on, iż polską gospodarkę w długim horyzoncie powinno być stać na utrzymywanie wysokich dynamik wzrostu PKB - i przyznaje, iż dla niego osobiście taka długoterminowa wysoka ścieżka wzrostu jest ważniejsza od wskaźnika wzrostu osiągniętego w danym roku. - I nad tym pracujemy jako rząd - zapewnił.
Minister Domański liczy na odbicie inwestycji, które są istotną składową wzrostu PKB. W rozmowie z Interią Biznes podkreślił, iż inwestycje w sektorze publicznym rosną "wyraźnie". Jako przykład podał inwestycje w sieci energetyczne, które w 2025 r. będą "dwukrotnie większe" niż w 2023 roku. Szef resortu finansów zauważył także, iż odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) sprawiło, iż tempa nabrały inwestycje infrastrukturalne.
Jeśli zaś chodzi o inwestycje sektora prywatnego, to Andrzej Domański zauważa, iż rząd stara się uczynić środowisko dla przedsiębiorców w Polsce maksymalnie sprzyjającym, tak, by uwolnić potencjał biznesu i przekierować jego wysiłki na rzecz szukania sposobów rozwoju zamiast na wypełnianie obowiązków związanych z nadmierną biurokracją. Stąd też wzmożone działania na rzecz deregulacji. - Krok po kroku realizujemy to, o czym mówiliśmy na Giełdzie Papierów Wartościowych w lutym. Chcemy stworzyć przyjazne środowisko dla biznesu w Polsce - zapewnił.