Twórca „Requiem dla snu” wyreżyseruje film o Elonie Musku

10 miesięcy temu

Jak informuje branżowy magazyn „Variety”, reżyserem filmowej biografii Muska będzie Darren Aronofsky.

Wiadomo już, iż film będzie oparty na książce Waltera Isaacsona „Elon Musk”, która powstała w efekcie dwuletniej obserwacji biznesmena przez autora. Isaacson towarzyszył Muskowi podczas spotkań biznesowych oraz wizyt w fabrykach. Przeprowadził też wiele rozmów z osobami z najbliższego otoczenia Muska – jego rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami.

Elon Musk – jaka będzie firmowa biografia twórcy Tesli?

Prawa do adaptacji książki uzyskało Studio A24 – amerykańska niezależna firma rozrywkowa specjalizująca się w produkcji filmowej i telewizyjnej oraz dystrybucji filmów. Przedsiębiorstwo powstało w 2012 roku z inicjatywy Daniela Katza, Davida Fenkla i Johna Hodgesa. Kamieniami milowymi w rozwoju firmy było wypuszczenie na rynek takich tytułow jak „Spring Breakers”, „Ex Machina”, „The Room”, a także „Wszystko wszędzie, naraz”, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu i sześć Oscarów w innych kategoriach.

Z kolei Darren Aronofsky to ceniony amerykański reżyser, którego filmy charakteryzują się surrealistycznymi, melodramatycznymi i często niepokojącymi elementami, często w formie fikcji psychologicznej. Jego debiut fabularny, surrealistyczny thriller psychologiczny „Pi” (1998), został wyprodukowany za 60 000 dolarów i zarobił ponad 3 miliony dolarów; zdobył nagrodę za reżyserię na Festiwalu Filmowym w Sundance oraz nagrodę Independent Spirit Award za najlepszy pierwszy scenariusz. Kolejny film Aronofsky’ego, dramat psychologiczny „Requiem dla snu” (2000), otrzymał przychylne recenzje i nominację do Oscara za rolę Ellen Burstyn.

Aronofsky – artysta i rzemieślnik w jednym

Trzecim filmem Aronofsky’ego był romantyczny dramat science-fiction pt. „The Fountain” (2006). Jego czwarty obraz, „Zapaśnik” (2008), spotkał się z uznaniem krytyków. Aronofsky zdobył za niego Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji, a aktorzy występujący w firlmie filmu, Mickey Rourke i Marisa Tomei, otrzymali nominacje do Oscara. Ugruntowaniem pozycji reżysera w Hollywood był „Czarny łabędź” (2010) – obraz, który uzyskał pięć nominacji do Oscara, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera i przyniósł statuetkę dla najlepszej aktorki dla Natalie Portman. „Noe” (2014), szósty film Aronofsky’ego stał się jego pierwszym filmem, który mimo mieszanego przyjęcia przez krytyków i publiczność zajął pierwsze miejsce pod względem sprzedaży kasowej. Jego dwa kolejne obrazy, „Mother!” (2017) i „Wieloryb” (2022) wywołały liczne kontrowersje, ale też spotkały się z licznymi pochwałami i krytyką zarazem.

Najnowszy film Aronofsky’ego zatytułowany „Pocztówka z Ziemi” (2023) został nakręcony specjalnie na potrzeby pokazu w obiekciie Sphere w Las Vegas – jest tam wyświetlany na ekranie o rozdzielczości 16K.

Idź do oryginalnego materiału