Tydzień pod znakiem banków centralnych: Fed, BoJ, BoE i SNB

9 miesięcy temu

Rozpoczynający się trzeci tydzień marca upłynie na rynkach finansowych przede wszystkim pod znakiem banków centralnych. W centrum uwagi znajdą się zwłaszcza decyzje Banku Japonii, który według prognoz podwyższy stopy procentowe i amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), która z obniżkami stóp w USA prawdopodobnie wstrzyma się do czerwca.

Tydzień pod znakiem banków centralnych

Ostatni tydzień przyniósł nowe rekordy na giełdach we Frankfurcie i Paryżu, stabilizację na rekordowych poziomach parkietu przy Wall Street i konsolidację po wcześniejszej realizacji zysków na giełdzie w Tokio. Dolar nieco się umocnił do głównych walut. Bitcoin najpierw poprawił rekordy, a później rozpoczął korektę. Spadkowa korekta zawitała również na rynek złota. Za to większy popyt pojawił się na rynku ropy i miedzi.

Rozpoczynający się dziś tydzień na rynkach finansowych upłynie przede wszystkim pod znakiem banków centralnych. Decyzje ws. polityki monetarnej będzie podejmowało aż 6 dużych banków. W sposób naturalny uwagę będzie skupiał na sobie amerykański Fed, ale najważniejszym wydarzeniem tygodnia powinno być posiedzenie Banku Japonii.

Bank Japonii ogłosi decyzję ws. stóp w nocy z poniedziałku na wtorek. Rynek prognozuje, iż bank na marcowym posiedzeniu zakończy okres ultraluźnej polityki monetarnej i podejmie decyzję o podwyżce stóp procentowych. Oczekuje się, iż bank podwyższy główną stopę z obecnego poziomu -0,10 proc. do zera.

We wtorek o stopach będzie decydował Bank Rezerw Australii. Oczekiwane jest pozostawienie ich bez zmian, co oznacza utrzymanie głównej stopy na poziomie 4,35%.

Drugim ważnym wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie Fed. Decyzja zostanie ogłoszona w środę 20 marca o godzinie 19:00 polskiego czasu, a o 19:30 rozpocznie się konferencja prasowa szefa Fed Jerome Powella. Analitycy zakładają, iż Fed w marcu nie zmieni stóp procentowych, pozostawiając przedział wahań dla stopy funduszy federalnych na poziomie 5,25-5,50 proc., a do pierwszych obniżek dojdzie najwcześniej w czerwcu. Należy przypuszczać, iż po posiedzeniu te przekonania będą jeszcze mocniejsze.

W środę o stopach procentowych będzie również decydował Ludowy Bank Chin. Prawdopodobnie pozostawi on jednoroczną stopę pożyczkową na poziomie 3,45 proc., a 5-letnią na poziomie 3,95 proc.

W czwartek o stopach procentowych będzie decydował Bank Anglii (główna stopa teraz to 5,25 proc.), Narodowy Bank Szwajcarii (1,75 proc.) i Bank Norwegii (4,50 proc.). We wszystkich trzech przypadkach nie jest oczekiwana zmiana stóp procentowych. Jednakże może się zmienić sposób komunikacji ws. polityki monetarnej przed oczekiwanymi obniżkami stóp w przyszłości, a to już może mieć wpływ na rynki finansowe.

Najważniejsze wydarzenia 18-22 marca 2024 r. Źródło: Tickmill

W kalendarzu, oprócz wspomnianych wcześniej posiedzeń banków centralnych, które skupią na sobie większość rynkowej uwagi, można jeszcze znaleźć m.in. publikację wstępnych odczytów marcowych indeksów PMI dla największych światowych gospodarek, indeksy ZEW i Ifo dla Niemiec, indeksy Fed z Filadelfii i Conference Board dla USA, dane o inflacji w Wielkiej Brytanii i Kanadzie, a także opublikowane już w nocy z niedzieli na poniedziałek raporty o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach.

Idź do oryginalnego materiału