Począwszy od Nowego Roku obywatele Hiszpanii będą mieli obowiązek zadeklarowania posiadanych przez siebie zagranicznych aktywów kryptograficznych.
Władze Hiszpanii aktywnie opowiadają się za regulacją kryptowalut i surowym karaniem podmiotów, którzy nie przestrzegają ustalonych wytycznych.
Mus to mus
W ostatnim czasie Hiszpańska Agencja Administracji Podatkowej – znana pod nazwą Agencia Tributaria – opublikowała dokument o nazwie „Formularz 721: Deklaracja informacyjna na temat walut wirtualnych znajdujących się za granicą”, który nakazuje obywatelom zgłaszanie aktywów kryptograficznych przechowywanych na platformach innych niż hiszpańskie. Zgodnie z oficjalnym komunikatem urzędu Hiszpanie mają czas na złożenie formularza 721 od 1 stycznia do 31 marca 2024 r.
Od 31 grudnia 2023 r. zarówno podatnicy indywidualni, jak i korporacyjni są zobowiązani do zadeklarowania kwoty środków przechowywanych na kontach kryptograficznych za granicą. Wcześniej, w lipcu br. informacja na ten temat pojawiła się w Boletín Oficial del Estado, dzienniku urzędowym Królestwa Hiszpanii.
Należy podkreślić, iż wspomniany wymóg dotyczy osób fizycznych posiadających aktywa kryptograficzne o wartości ponad 50 000 euro. Ponadto osoby przechowujące środki w zagranicznych portfelach samoopiekowych muszą zgłosić swoje zasoby korzystając ze standardowego formularza podatku majątkowego 714.
Agencia Tributaria odegrała znaczącą rolę w uregulowaniu sytuacji prawnej w branży. W kwietniu Urząd Skarbowy wystosował ponad 300 tys. zawiadomień do podmiotów, które nie zapłaciły podatków za 2022 rok. Z opracowanego przez organ raportu wynika, iż liczba zawiadomień wzrosła o 40 proc. rocznie, przy czym w 2022 roku wydano 150 tys. ostrzeżeń. W 2021 roku miało miejsce 15 tys. powiadomień.
Uregulują kryptowaluty dużo wcześniej?
Tymczasem w październiku 2023 r. hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki i Transformacji Cyfrowej ogłosiło, iż pierwsze kompleksowe unijne ramy kryptograficzne zostaną w pełni wdrożone na szczeblu krajowym w grudniu 2025 r., a więc na sześć miesięcy przed zapowiadanym wcześniej oficjalnym terminem. Dodajmy też, iż Krajowa Komisja ds. Rynku Papierów Wartościowych wszczęła pierwszą sprawę przeciwko dostawcy technologii za naruszenie przepisów dotyczących promocji kryptowalut.