Uber to dziś bardzo interesująca okazja inwestycyjna!

1 rok temu

Uber znany jest powszechnie z wywrócenia do góry nogami świata taksówek. Szeroka opinia dalej ma zaszyte w głowie, iż to spółka, która „przynosi wieczne straty”. Problem w tym, iż oba te przekonania są już mocno nieprawdziwe, a Uber to dziś spółka, która niedługo może zaliczyć mocny zwrot w świadomości inwestorów. Pomimo tego, dziś wciąż jest niezwykle tania.

Podczas jednego z poprzednich wpisów mówiłem wprost, iż to idealny czas na kupno amerykańskich spółek technologicznych. Tam omawiałem ogólne argumenty za tym, iż cały sektor technologiczny jest dziś w świetnej pozycji do kupna. Pytano jednak o konkretne przykłady. Uber to jeden z lepszych takich przykładów.

Dlaczego kupuję akcje spółki Uber?!

Inwestować w zagraniczne spółki, w tym w Ubera, możesz za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Zyskujesz zarówno niskie prowizje, jak i oprocentowanie niezainwestowanych środków do choćby 3% w skali roku. Załóż konto we Freedom24 dzięki tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

Uber to już nie jest tylko firma taxi

Uber to dziś o wiele więcej niż firma taksówkarska. Staje się on globalnym konglomeratem, zarówno w przewozach osób, jak i w dostawie, czy logistyce. Na koniec 2022 roku segment Mobility, czyli bazowa platforma Ubera generowała już 14 mld dolarów przychodów. Dostawczy Uber Eats, który w 2021 przegonił segment Mobility (przez obowiązujące jeszcze częściowe lockdowny) dobił do prawie 11 mld dolarów przychodu.

Rozbicie przychodów Uber z 2022 roku

Tymczasem logistyczny segment Uber Freight to już prawie 7 mld dolarów przychodu. Myślenie o Uberze jako platformie do przewozu osób jest mocno przestarzałym podejściem. W 2022 roku można było mieć jednak jeszcze obawy przed zainteresowaniem się Uberem do inwestycji. Po wynikach za pierwszy kwartał 2023 roku te obawy powinny zostać jednak schowane głęboko do szuflady.

Początek generowania gotówki!

Uber potrzebował przepalić łącznie około 25 miliardów dolarów, zanim wygenerował pierwszy dodatni przepływ gotówki. Zdaje się, iż sprzedawana dawcom kapitału historia o tym, iż przy odpowiedniej skali model będzie na siebie zarabiał, okazała się prawdziwa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy cashflow wygenerowany przez Ubera zbliżył się już do prawie 2 miliardów dolarów na plusie. Powiedzmy sobie wprost – tak, spółka wyceniana na ponad 70 mld dolarów generująca kwartalnie (jak na razie) 550 mln dolarów przepływów, to nie jest wielkie wow. Wielkim WOW jest jednak to, iż jeszcze 12 miesięcy temu te przepływy były ujemne i nikt nie myślał o rentowności na tym poziomie.

Przepływy pieniężne generowane przez Ubera krocząco za 12 miesięcy w mln USD

Wszystko w sytuacji łączne przychody Ubera rosną w średniorocznym tempie 25% patrząc na ostatnie 5 lat, gdy biznes już miał solidną skalę. W 2023 roku najprawdopodobniej przekroczą łącznie 45 mld dolarów. W 2016 roku było to „tylko” 3.8 mld USD.

Dynamika powiększania się zyskowności na kolejnych liniach sprawozdania zaczyna być imponująca. Skorygowana EBITDA jeszcze w pierwszym kwartale 2022 roku wynosiła 168 mln USD. Wyniki za pierwszy kwartał 2023 pokazują już wynik 761 mln USD.

Skorygowana EBITDA dla Uber rośnie dynamicznie

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Uber nabiera rozpędu

Peter Lynch wskazywał na „turnaround” stocks jako jednej z lepszych okazji inwestycyjnych. To kategoria spółek, które na skutek różnych problemów powolnie traciły zaufanie większości inwestorów, ale następnie dynamicznie je odzyskały. Stopy zwrotu z takich akcji potrafią być duże i dynamiczne oraz kompletnie niezwiązane z ogólną kondycją rynku. Uber zaczyna przypominać właśnie taką spółkę.

Spółka jest w stanie nie tylko zdobywać coraz to nowych użytkowników, ale i coraz lepiej konwertować starszych. W przypadku każdej kohorty użytkowników widać poprawę zarówno na etapie liczby zamówień, jak i wydatków realizowanych w obrębie Ubera.

Zaangażowanie użytkowników Ubera stale rośnie

Coraz lepiej radzi sobie również reklamowe źródło przychodów. W 2022 roku jednak same reklamy wygenerowały głównie w ramach Uber Eats blisko 500 mln dolarów przychodu. Pamiętajmy iż mówimy tutaj o roku, gdzie ogólne wydatki reklamowe nie rozwijały się przecież dynamicznie. Baza reklamodawców w ujęciu rok do roku wzrosła o ponad 70%. W 2023 roku spółka prognozuje już, iż same reklamy w obrębie aplikacji wygenerują blisko miliard przychodów. Nieźle, biorąc pod uwagę, iż to źródło w zasadzie bez kosztów zmiennych.

Wyniki za pierwszy kwartał 2023 pokazały, iż Uber zaczyna nabierać momentum w pokazywaniu kolejnych etapów rentowności. Pomimo wysokiej bazy porównawczej za drugi kwartał 2022, spółka podtrzymała niezłe prognozy na dalszy wzrost w drugim kwartale 2023. Łączna liczba zamówień realizowanych przez Ubera ma wzrosnąć o kolejne 17%. Ten wzrost pośrednio naturalnie przełoży się na dalszy wzrost wyników i dalszy wzrost dynamiki w generowaniu przepływów pieniężnych.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Wciąż bardzo niska wycena

Firma zaczyna również wprost mówić, iż w ciągu kolejnych kilku kwartałów, gdy generowanie przepływów pieniężnych będzie postępowało zgodnie z planem, zacznie oceniać zasadność zwrotu nadwyżek do akcjonariuszy. Przy takim tempie poprawy sytuacji potencjalne pierwsze skupy akcji własnych w ciągu kolejnych czterech kwartałów wydają się naprawdę realne.

Inwestor ma dziś przed sobą technologiczny biznes, który wciąż dynamicznie rośnie na przychodach, generuje gotówkę z działalności, wciąż powiększa swój biznes i tworzy nowe linie, jest historycznie nisko wyceniany. Nie, wycenianie takiej spółki na bazie wskaźnika Cena / Zysk nie ma żadnego sensu, ale już spojrzenie na niego przez pryzmat Cena / Przychody lub EV / Przychody jak najbardziej. W jednym i drugim przypadku Uber jest w tej chwili na poziomach bliskich historycznych minimów.

Cena akcji Uber oraz wskaźnik Cena / Sprzedaż

Mało tego, iż są to historyczne minima, to jest to choćby mocne dyskonto względem spółek porównywalnych. Mediana wyceny Cena / Przychody dla sektora IT w USA wynosi dziś około 2.8. Dla Ubera wynosi około 2. Tyle, iż mediana wzrostu przychodów dla sektora wynosi 14%, a dla Ubera patrząc przez pryzmat 1Q’23 do 1Q’22 wzrost wynosi ponad 80%.

Czy warto dziś inwestować w Uber?

Uber dywersyfikuje swój biznes i technologiczny know-how na kolejne segmenty i coraz bardziej migruje w stronę koncepcji, która dała wiatr w żagle dla Amazona. Amazon Prime i subskrypcja ogólnych usług Amazona mocno związała klientów ze spółką. Subskrypcja Uber One może zrobić to samo dla Ubera. Zdecydowało się na nią już ponad 12 milionów użytkowników, co daje wzrost o blisko 100% względem roku 2021.

Uber od dawna nie jest już tylko firmą przewozową. Dziś to atakujący różne płaszczyzny biznesowe technologiczny gigant, który udowodnił, iż przy odpowiedniej skali potrafi przebijać się przez kolejne poziomy osiąganej rentowności. Można obserwować ten rozwój z boku, a można w swoim portfelu i ja zdecydowałem się na tą drugą opcję.

Inwestować w zagraniczne spółki, w tym w Ubera, możesz za pomocą brokera Freedom24, którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Zyskujesz zarówno niskie prowizje, jak i oprocentowanie niezainwestowanych środków do choćby 3% w skali roku. Załóż konto we Freedom24 dzięki tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Pamiętaj, iż przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji. W razie potrzeby możesz zawsze zasięgnąć niezależnej opinii od certyfikowanych specjalistów.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
83
5
Idź do oryginalnego materiału