UCE Research/Hybrid Europe: 36,4% Polaków uważa, iż jest za dużo galerii i centrów handl.

1 dzień temu

Warszawa, 02.04.2025 (ISBnews) – Według 36,4% badanych, w obecnej sytuacji – gospodarczej, społecznej i rynkowej – w Polsce jest za dużo galerii i centrów handlowych, a 46,1% jest przeciwnego zdania, wynika z badania UCE Research i Hybrid Europe. Niezdecydowanych jest 17,5% respondentów.

Według badania UCE Research i Hybrid Europe, w galeriach i centrach handlowych, w porównaniu do roku ubiegłego lekko maleje ruch i spada liczba klientów, a spadek ruchu i liczby klientów może być efektem rosnącej popularności e-commerce, zmian nawyków zakupowych czy większej dostępności różnorodnych miejsc zakupów.

“Widać, iż opinie na temat liczby centrów handlowych w Polsce są mocno podzielone. Powodem są oczywiście różne potrzeby konsumenckie. Perspektywa ankietowanych najprawdopodobniej koncentruje się na ich najbliższym otoczeniu. Choć przeważają głosy wskazujące na fakt, iż nie mamy do czynienia z nadmiarem, to jednak znaczny odsetek ankietowanych wskazuje na zbytnie zagęszczenie centrów handlowych. Wskazywałoby to na problem natury strukturalnej” – powiedział współautor badania i CEO Hybrid Europe Adam Iwiński, cytowany w komunikacie.

“Jednak nasze badanie może wskazywać na to, iż mimo wszystko obecność centrów handlowych jest wciąż postrzegana jako istotna. To może oznaczać, iż przez cały czas pełnią istotną rolę w codziennym życiu konsumentów, choć zmienia się sposób ich użytkowania” – dodał.

Z badania wynika też, iż 17,5% Polaków nie potrafi zająć stanowiska w powyższej kwestii, ponieważ konsumenci, którzy odwiedzają galerie i centra handlowe rzadko, nie czują się w pełni zaangażowani i nie identyfikują roli tych obiektów jako istotnej w ich życiu konsumenckim.

“Osoby, które odwiedzają centra handlowe rzadziej, mogą nie mieć jednoznacznego zdania na temat ich liczby, ponieważ nie są w pełni świadome aktualnego stanu rynku ani nie czują się w pełni zaangażowane w przedmiot badania. Często preferują one inne formy zakupów, np. online. Ewentualnie korzystają z tego typu obiektów w dość ograniczonym zakresie, tylko w celu rozrywki i spotkań towarzyskich. Wraz ze wzrostem częstotliwości odwiedzania takich miejsc, respondenci nabierają większej pewności co do oceny funkcji galerii i centrów handlowych w ich życiu. Ostateczna decyzja będzie zależała od dalszego rozwoju rynku oraz kierunku zmian preferencji zakupowych respondentów ” – skomentował Iwiński.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 22-24.03.2025 roku metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez UCE Research i Hybrid Europe na próbie 1 008 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału