Uciążliwość zapachowa na terenach poza miastem to temat, który regularnie powraca i którym interesuje się Rzecznik Praw Obywatelskich. Problem z roku na rok coraz bardziej narasta, jednak kwestia braku przepisów nie pozwala go w pełni rozwiązać.
RPO niejednokrotnie zwracał się do resortu środowiska o wprowadzenie odpowiednich rozwiązań legislacyjnych w kwestii uciążliwości zapachowej. Miało to miejsce zarówno podczas kadencji poprzednich, jak i obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich. Urzędujący w tej chwili Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek przyjrzał się problemowi ponownie w szerszym zakresie, gdyż skargi, które trafiają na biurko RPO dotyczą nie tylko produkcji rolnej.
Uciążliwość zapachowa nie tylko od sąsiada rolnika?
Uciążliwy problem dotyczący immisji odorowych rozrósł się do niewyobrażalnych rozmiarów. Lista skarg kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich stale rośnie i coraz częściej dotyczy nie tylko odorów związanych z produkcją rolną. Przedmiotem skarg jest również uciążliwość zapachowa pojawiająca się w pobliżu zakładów przemysłowych, wysypisk, składowisk, czy też spalarni odpadów.
W przypadku działalności rolniczej problem uciążliwości odorowej mógłby wyeliminować projekt ustawy o minimalnej odległości dla planowego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Wspomniały o nim posłanki Małgorzata Tracz i Krystyna Sibińska w interpelacji skierowanej do Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO ma nadzieję, iż w tej kwestii zostaną podjęte prace legislacyjne, które zapowiedziano na koniec 2025 r.
Uciążliwe zapachy z fermy, fabryk i spalarni
W związku z tym, iż uciążliwość zapachowa stała się złożonym problemem Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do minister klimatu i środowiska Pauliny Henning-Kloska z prośbą o wyjaśnienie czy planowane prace legislacyjne będą dotyczyć wszelkich źródeł uciążliwości zapachowej, czy tylko odnosząc się do działalności rolniczej.
Mając to na względzie, w oparciu o art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (tj. z 2024 r. poz. 1264), zwracam się do Pani Minister z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie, czy planowane prace legislacyjne dotyczyć mają wszelkich źródeł uciążliwości zapachowych, czy jedynie (jak przywołany projekt) źródła, jakim jest działalność rolnicza — wskazuje Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Gdzie zgłosić uciążliwy zapach?
Uciążliwe zapachy pochodzące nie tylko od sąsiada rolnika każdy obywatel może także zgłosić do Rzecznika Praw Obywatelskich. Można to uczynić poprzez zgłoszenie na stronie internetowej www.bip.brpo.gov.pl.
Źródło: www.bip.brpo.gov.pl