Uczniowie z Jastrzębia Zdroju z szansą na karierę w PLK SA

4 tygodni temu

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o współpracy z Zespołem Szkół Techniczno-Branżowych w Jastrzębiu Zdroju. Uczniowie kierunku technik transportu kolejowego zyskają wsparcie w edukacji: praktyki zawodowe oraz comiesięczne stypendia dla najlepszych. Absolwenci będą mieć możliwość pracy na kolei.

Zespół Szkół Techniczno-Branżowych w Jastrzębiu Zdroju jest kolejną szkołą współpracującą z PKP Polskimi Liniami Kolejowym S.A. Podpisana umowa obejmuje kształcenie przyszłych kolejarzy na kierunku technik transportu kolejowego. Wykwalifikowani pracownicy PLK SA będą dzielić się wiedzą oraz umiejętnościami podczas lekcji i praktyk zawodowych. Uczniom z najlepszymi wynikami przysługiwać będzie comiesięczne stypendium oraz szansa na pracę w Polskich Liniach Kolejowych.

W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie szkół, które współpracują z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., kształcą się na kierunkach: technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik teleinformatyk, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik budownictwa kolejowego. W ubiegłym roku szkolnym podpisaliśmy umowy o współpracy ze Szkołą Techniczną Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Chojnicach, Zespołem Szkół Technicznych w Tczewie, Technikum w Żywcu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach oraz Szkołą Techniczną Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Aleksandrowie Kujawskim.

W ramach współpracy, doświadczeni pracownicy Polskich Linii Kolejowych prowadzą nie tylko lekcje i organizują praktyki zawodowe, ale także przygotowują wyjścia techniczne, podczas których uczniowie poznają kolejowe urządzenia oraz specyfikę pracy na kolei i zasady bezpiecznego prowadzenia ruchu. Szkoły otrzymują od zarządcy infrastruktury materiały dydaktyczne oraz elementy infrastruktury kolejowej, np. urządzenia sterowania ruchem kolejowym, szyny, rozjazdy czy semafory. PLK SA są zaangażowane w szkolne wydarzenia, takie jak konkursy zawodowe, plebiscyty czy dni otwarte. Wspieranie edukacji przyszłych dyżurnych ruchu, automatyków sterowania ruchem oraz kolejowych specjalistów dróg i mostów jest istotne dla pozyskiwania przez zarządcę infrastruktury profesjonalnie przygotowanej kadry oraz zapewnienia płynnego przekazywania wiedzy i doświadczenia zawodowego przez długoletnich pracowników.

Źródło: PKP PLK

Idź do oryginalnego materiału