UEP podpisał umowę z SGB-Bankiem dotyczącą funduszu żelaznego

7 godzin temu

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu pierwszą publiczną uczelnią z kapitałem żelaznym w Polsce. UEP podpisał umowę z pierwszym partnerem, którym jest SGB-Bank.

Kapitał żelazny to rodzaj funduszu inwestycyjnego operującego środkami od darczyńców. Środki przekazane do kapitału żelaznego inwestuje się bezpiecznie (nie mogą być wydawane, a jedynie inwestowane dla maksimum korzyści), a wypracowany zysk przeznaczany jest na wspieranie kluczowych działań uczelni. Dzięki temu każda wpłata pracuje dla dobra społeczeństwa przez wiele lat, również z myślą o przyszłych pokoleniach społeczności akademickiej, zapewniając stałe wsparcie niezależnie od bieżącej sytuacji finansowej. Darowizna przekazana dziś będzie procentować wieczyście – wspierając rozwój nauki, edukacji i innowacji na UEP przez kolejne dekady.

To rozwiązanie, od lat stosowane na najlepszych uczelniach świata, takich jak Harvard czy Yale. Jest narzędziem dywersyfikacji źródeł finansowania i stanowi istotny krok w kierunku budowania bezpieczeństwa, kultury rozwoju, służy stabilności finansowej uczelni, zwiększa jej niezależność i zapewnia środki na najważniejsze obszary funkcjonowania, również w perspektywie długofalowej, jak badania naukowe, stypendia czy rozwój infrastruktury.

Kapitał żelazny jest tworzony z darowizn, instrumentów udziałowych, zapisów testamentowych, grantów oraz innych form wsparcia finansowego. Za pośrednictwem Fundacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, środki te są inwestowane w bezpieczne aktywa – np. bony i obligacje.

– Realizujemy cel osiągnięcia statusu flagowej uczelni IV generacji, aktywnie współpracującej z biznesem – mówi rektor UEP, prof. Barbara Jankowska. – UEP to poważny, wiarygodny partner o ogromnym kapitale wiedzy. Partner otrzymuje możliwość wzmocnienia wizerunku i rozpoznawalności swojej marki, możliwość zbudowania relacji z wartościowymi członkami społeczności akademickiej, możliwość odliczenia darowizny od podatku.

– Strategie inwestycyjne opierają się na dywersyfikacji i bezpieczeństwie. Kapitał żelazny UEP jest profesjonalnie zarządzany z zachowaniem pełnej transparentności i wykorzystywany zgodnie z misją uczelni – tłumaczy dr hab. Dawid Szutowski, prof. UEP, prorektor ds. finansów. – Kolejne firmy i absolwenci już deklarują chęć dołączenia – chcą, żeby ich środki pracowały na wieczność, a nie gasły po pierwszym użyciu.

– Jesteśmy dumni z tego, iż jesteśmy pierwszą firmą, która dokapitalizowała fundusz żelazny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – mówi Mirosław Skiba, prezes Zarządu SGB-Banku. – Obie nasze instytucje są z Poznania, ale mają duży wpływ na to, co dzieje się w całej Polsce. SGB-Bank od lat współpracuje z Bankami Spółdzielczymi SGB, wspiera lokalne społeczności i rozwój przedsiębiorczości, a UEP wnosi duży wkład w rozwój badań naukowych i polskiego biznesu. Dzisiaj podpisaliśmy umowę darowizny z Fundacją Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Nasza trójstronna kooperacja to coś więcej niż biznes – to realne przełożenie na przyszłe projekty naukowe, które mogą poprawić standard życia Polaków i przyspieszyć rozwój naszej gospodarki.

Darczyńca ma możliwość wskazania obszaru dopasowanego do jego obszaru działalności lub zainteresowań i wartości, na który przeznaczone zostaną środki. Są to na przykład:

  • noszące nazwę fundatora stypendia dla studentów lub granty badawcze na innowacyjne projekty, prace rozwojowe, programy rozwoju zawodowego, publikacje i patenty,
  • projekty infrastrukturalne – budowa i modernizacja laboratoriów, biblioteki, sal wykładowych czy akademików,
  • StartUP Pre-Seed Fund – imiennie finansowane we wczesnej fazie rozwoju start-upy studentów, doktorantów i młodych pracowników UEP.

Źródło: SGB-Bank

Idź do oryginalnego materiału