Warszawa, 05.12.2024 (ISBnews) – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), obsługujący Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), uruchomił procedurę wypłat dotacji w związku z imprezami turystycznymi odwołanymi z powodu stanu klęski żywiołowej, podał UFG. TFP został wprowadzony w związku z powodzią w Polsce. Od 4 grudnia podróżni i organizatorzy turystyki mogą składać wnioski o wypłatę pieniędzy.
“Wypłatę z Turystycznego Funduszu Pomocowego (TFP) mogą otrzymać:
• podróżni, których miejsce zamieszkania znajduje się na terytorium, na którym wprowadzono stan klęski żywiołowej oraz
• podróżni, których impreza turystyczna miała odbyć się na takim terytorium” – czytamy w komunikacie.
Jak podkreślono, oOchrona funduszu obejmuje wyłącznie imprezy turystyczne (połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży, np. przelotu i noclegu) odwołane przed ich rozpoczęciem oraz organizowane przez podmioty wpisane do ewidencji przedsiębiorców turystycznych (przedsiębiorcę można sprawdzić na stronie ewidencja.ufg.pl). Środki z TFP nie są przeznaczone na zwrot wpłat za samodzielnie wykupione, pojedyncze usługi turystyczne, takie jak np. bilet kolejowy, lot, nocleg, itp.
Wnioski o wypłatę dotacji z TFP należy składać wyłącznie przez portal Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego: tfg.ufg.pl. Można je składać począwszy od 4 grudnia, nie później niż przed upływem 14 dni od powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu od umowy lub powiadomienia przez organizatora turystyki o rozwiązaniu umowy o imprezę turystyczną ze względu na powódź/stan klęski żywiołowej. Do takiego powiadomienia powinno dojść w terminie od 25.11.2024 r. do 31.01.2025 r., wskazano dalej.
Wczoraj opublikowano komunikat ministra sportu i turystyki oraz ministra finansów w sprawie wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności w związku z ogłoszeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu klęski żywiołowej.
“Na podstawie art. 15kc ust. 14–14b ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 340, z późn.zm.), w związku z ogłoszeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu klęski żywiołowej, minister sportu i turystyki w porozumieniu z ministrem finansów uznają, iż nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności, o których mowa w art. 4 pkt 15 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2211) wystąpiły na obszarach wskazanych w:
1) § 1 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego (Dz. U. poz. 1395 i 1412),
2) § 1 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego (Dz. U. poz. 1435, 1460, 1482 i 1499)
– zwanych dalej łącznie ‘terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na którym wystąpiły nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności'” ” – czytamy w komunikacie resortu sportu.
Powyższe okoliczności są adekwatne dla uruchomienia dotacji z Turystycznego Funduszu Pomocowego na pokrycie podróżnym zwrotów wpłat należności za imprezę turystyczną, która nie została lub nie zostanie zrealizowana w związku z wystąpieniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, stwierdzono w komunikacie.
Powiadomienie przez podróżnego o odstąpieniu od umowy o udział w imprezie turystycznej dotyczy osoby:
1) która zawarła umowę o udział w imprezie turystycznej i
2) której miejsce zamieszkania znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na którym wystąpiły nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności, lub której impreza turystyczna miała odbyć się na tym terytorium
– i może nastąpić w terminie od 25.11.2024 r. do 31.01.2025 r., podano także w informacji.
(ISBnews)