Ugoda Microsoftu i CISPE w długotrwałym sporze antymonopolowym dotyczącym chmury budzi kontrowersje

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Organizacja branżowa CISPE (Cloud Infrastructure Service Providers in Europe) stoi na stanowisku oskarżony o sprzedawanie swoich członków za bezcen, po zawarciu umowy o wartości 22 mln dolarów na wycofanie się jego długotrwała skarga antymonopolowa przeciwko Microsoftowi.

Para podpisała protokół ustaleń (MoU), w którym zobowiązała firmę Microsoft do opracowania ulepszonej wersji swojego Azure Stack HCI oferta dostępna dla europejskich dostawców usług w chmurze, która w ciągu dziewięciu miesięcy zapewni tę samą funkcjonalność, z której korzystają użytkownicy tej platformy firmy Microsoft.

„Dzięki tej współpracy europejscy dostawcy usług w chmurze będą mogli oferować aplikacje i usługi Microsoft w swoich lokalnych infrastrukturach chmurowych, zaspokajając popyt na suwerenne rozwiązania chmurowe i rozwiązując problemy, których doświadczyli europejscy dostawcy usług w chmurze i ich klienci po przejęciu firmy VMware przez Broadcom” — czytamy w oświadczeniu CISPE.

Porozumienie o współpracy stanowi odpowiedź na wcześniejsze twierdzenia CISPE, iż przedsiębiorstwa i organizacje sektora publicznego, które uruchamiają produkty firmy Microsoft na konkurencyjnych platformach chmurowych, tracą dostęp do kluczowych funkcji i muszą płacić więcej niż użytkownicy hostujący te same usługi w usłudze Microsoft Azure.

W zamian CISPE zgodziło się wycofać formalną skargę złożoną do Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji Komisji Europejskiej w listopadzie 2022 r..

W skardze CISPE oskarżono firmę Microsoft o angażowanie się w działania antykonkurencyjne, które groziły „nieodwracalnym uszkodzeniem europejskiego ekosystemu chmury obliczeniowej i pozbawieniem europejskich klientów wyboru w zakresie wdrożeń w chmurze”.

Jeżeli jednak Microsoft nie wywiąże się ze swoich zobowiązań wynikających z Porozumienia w ciągu dziewięciu miesięcy, CISPE może ponownie złożyć pierwotną skargę.

„CISPE utworzy niezależne Europejskie Obserwatorium Chmury, którego zadaniem będzie monitorowanie rozwoju i bieżącej oceny produktu… [and its members will] „Wśród nich znajdują się Microsoft, dostawcy infrastruktury chmurowej działający w Europie oraz przedstawiciele europejskich stowarzyszeń klientów” – dodało CISPE.

Zgodnie z postanowieniami porozumienia CISPE nie może również wnosić ani popierać skarg dotyczących domniemanych praktyk antykonkurencyjnych firmy Microsoft w innych krajach.

„Umowa nie uniemożliwia CISPE ani jej członkom spełniania żądań organów regulacyjnych dotyczących informacji, a CISPE będzie przez cały czas prowadzić kampanię na rzecz uczciwego licencjonowania systemu w chmurze” – oświadczyło CISPE.

Organizacja potwierdziła, iż ​​członek CISPE, Amazon Web Services (AWS), został wykluczony z negocjacji z Microsoftem i iż on, podobnie jak Google Cloud Platform, „nie odniesie żadnych korzyści ani nie będzie związany” postanowieniami porozumienia.

Według raportu serwisu informacyjnego ReutersFirma Microsoft zgodziła się zapłacić CISPE jednorazową kwotę 22 mln dolarów w ramach porozumienia mającego na celu zrekompensowanie organizacji kosztów postępowania sądowego i kampanii poniesionych od momentu wniesienia pozwu przeciwko firmie w listopadzie 2022 r.

Francisco Mingorance, sekretarz generalny CISPE, opisał podpisanie protokołu ustaleń jako „znaczące zwycięstwo europejskich dostawców usług w chmurze” i fakt, iż zapewni on „równe warunki działania europejskim dostawcom usług infrastruktury w chmurze i ich klientom”.

Mingorance dodał: „Microsoft ma dziewięć miesięcy na wywiązanie się ze swojego zobowiązania, oferując rozwiązania, które umożliwiają uczciwe warunki licencjonowania dla swojego systemu do zwiększania produktywności w europejskich infrastrukturach chmurowych”.

W swoim oświadczeniu Brad Smith, wiceprezes i prezes Microsoftu, podkreślił pozytywny wpływ, jaki umowa będzie miała na konkurencję na europejskim rynku usług w chmurze.

„Po ponad rocznej współpracy z CISPE i jego europejskimi członkami cieszę się, iż nie tylko rozwialiśmy ich obawy z przeszłości, ale także wspólnie wypracowaliśmy ścieżkę naprzód, która jeszcze bardziej zwiększy konkurencję na rynku przetwarzania w chmurze w Europie i poza nią” — powiedział Smith.

Jednakże, chociaż CISPE i Microsoft twierdzą, iż umowa ta stanowi dobrą wiadomość dla dostawców usług w chmurze na kontynencie, Koalicja na rzecz uczciwego licencjonowania systemu (CFSL) należy do grona stron, które się z tym nie zgadzają.

Organizacja, która walczy o uczciwe i przejrzyste warunki licencjonowania dla użytkowników chmury, twierdzi, iż MoU nie spełnia standardów, do których CISPE oświadczyło, iż będzie wymagać od Microsoftu, gdy w kwietniu 2023 r. upubliczniono informacje o negocjacjach obu firm.

Wówczas CISPE oświadczyło, iż wszelkie umowy zawierane z Microsoftem będą oparte na określonych zasadach i będą miały zastosowanie do wszystkich dostawców infrastruktury chmurowej działających w Europie. W tym przypadku nie ma to miejsca, ponieważ Amazon i Google są z nich wyłączone.

CISPE stwierdziło również, iż umowa musi przynieść korzyści wszystkim klientom w Europie i gwarantować, iż wszystkie firmy będą miały prawo do uruchamiania licencjonowanego systemu w wybranej przez siebie chmurze, bez kar finansowych lub technicznych.

Ponadto stwierdzono, iż wszelkie porozumienia muszą być przejrzyste i jasne, możliwe do zweryfikowania, nieulegające zmianom i podlegające audytowi pod kątem zgodności z postanowieniami w dłuższej perspektywie.

W swoim oświadczeniu CFSL stwierdziła: „Microsoft nie spełnił tych wymagań w dzisiejszej ugodzie”.

Dyrektor wykonawczy CFSL Ryan Triplette powiedział, iż umowa najprawdopodobniej kilka zmieni w sposobie funkcjonowania europejskiego rynku infrastruktury chmurowej.

„Ta ugoda to najnowsza próba Microsoftu, aby uniknąć kontroli regulacyjnej bez zajęcia się podstawowymi praktykami antykonkurencyjnymi, które mają wpływ na miliony klientów usług w chmurze na całym świecie” – powiedział.

„Nawet po zawarciu tej umowy Microsoft będzie przez cały czas stosować swoje nieuczciwe praktyki licencjonowania oprogramowania, aby ograniczać wybór, podnosić koszty i blokować klientów. Ugoda z niektórymi mniejszymi europejskimi dostawcami, która wyklucza zdecydowaną większość klientów i dostawców usług w chmurze, nie rozwiązuje w żaden sposób globalnego antykonkurencyjnego zachowania Microsoftu”.

Dodał: „Trwające skargi i dochodzenia w Wielkiej Brytanii, w całej UE, USA i w innych krajach wyraźnie pokazują powszechny wzorzec zachowań antykonkurencyjnych firmy Microsoft i potrzebę kompleksowych rozwiązań, które będą miały zastosowanie do wszystkich klientów korzystających z chmury”.

Nicky Stewart, były szef ICT w Gabinecie Ministrów Wielkiej Brytanii, poparł pogląd CFSL i stwierdził, iż treść umowy pozostawia wiele do życzenia.

„CISPE konsekwentnie twierdzi, iż negocjacje z Microsoftem przyniosą korzyści wszystkim użytkownikom i dostawcom usług w chmurze w Europie, ale informacja prasowa jest niejednoznaczna i wygląda tak, jakby CISPE mogło sprzedać dostawców usług w chmurze spoza CISPE w UE oraz ich użytkowników” – powiedziała.

„Jeśli tak jest, to jest to zwycięstwo pyrrusowe dla CISPE. Dostawcy usług w chmurze i konsumenci na całym świecie zapłacą cenę za umowę, która jest niczym więcej niż tylko tym, iż Microsoft smaruje kilka łap, dając elitarnym nielicznym nieuczciwą przewagę nad innymi”.

Nie możemy unikać tego, czym wydaje się być ta umowa: globalna, potężna firma płaci za milczenie organizacji branżowej i unika konieczności wprowadzania zasadniczych zmian w swoich praktykach licencjonowania systemu na całym świecie

Zaznacz Boosta, CIVO

Zwróciła się do CISPE o ujawnienie większej ilości szczegółów umowy, gdyż obecny brak przejrzystości może podważyć wiarygodność organizacji.

„CISPE zaszkodzi swoim wiarygodnościom i wiarygodnościom swoich członków, jeżeli nie będzie mogło lub nie będzie chciało ujawnić szczegółów umowy. Jedynym zwycięzcą będzie Microsoft, który uniknie ogromnej grzywny ze strony UE, biorąc pod uwagę, iż CISPE wycofuje teraz swoją skargę, w zamian za rzekomo marne 22 mln USD” – powiedziała.

„Nie powinno być więcej zamkniętych umów. Nasi regulatorzy, w tym CMA, muszą nalegać na całkowitą przejrzystość i otwartość zarówno ze strony Microsoftu, jak i CISPE w kwestii szczegółów umowy oraz zapewnić, iż wszyscy dostawcy chmury i użytkownicy chmury odniosą z niej korzyści”.

Mark Boost, dyrektor generalny CIVO, dostawcy usług w chmurze z siedzibą w Stevenage, również wyraził wątpliwości co do zbyt wąskiego zakresu umowy pod względem tego, kto może na niej skorzystać.

„Zawarcie umowy z Microsoftem, która wydaje się być ekskluzywna dla członków CISPE, spowoduje, iż członkowie CISPE w UE otrzymają pewne krótkoterminowe korzyści, ale branża usług w chmurze i jej klienci zapłacą cenę w dłuższej perspektywie” – powiedział.

„Niezależnie od tego, jak to ujmą, nie możemy unikać tego, czym ta umowa wydaje się być: globalną, potężną firmą płacącą za milczenie organizacji branżowej i unikającą konieczności wprowadzania fundamentalnych zmian w praktykach licencjonowania systemu na całym świecie”.

Dodał, iż konieczne są „fundamentalne zmiany” w sposobie działania rynku usług w chmurze, ponieważ klienci tracą.

„Aby zbudować naprawdę konkurencyjny krajobraz chmurowy, potrzebujemy fundamentalnych zmian w sposobie działania tego rynku. Hiperskalery działały bez kontroli przez zbyt długi czas, a klienci zostali z niedostateczną technologią, nieprzejrzystymi cenami i nieprzewidywalnymi rozliczeniami. Wiele firm po prostu czuje się uwięzionych w korzystaniu z hiperskalerów, których usługi są aktywnie strukturyzowane, aby zniechęcić do przejścia na alternatywnego dostawcę” – powiedział.

„Organy regulacyjne muszą działać, i to szybko. Śledztwo CMA w sprawie chmury może zapewnić, iż Wielka Brytania wytyczy inną ścieżkę do UE. Mam nadzieję, iż nie zmarnuje tej okazji i podejmie zdecydowane działania na wszystkich szczeblach, w tym położy kres pladze wypaczonego systemu kredytów chmurowych i antykonkurencyjnego licencjonowania oprogramowania”.



Source link

Idź do oryginalnego materiału