Ugody frankowe coraz częściej zawierane. Rośnie presja na zamknięcie problemu?

1 rok temu

W połowie czerwca zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE istotny dla wszystkich posiadających kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. TSUE stwierdziło, iż banki nie mogą się domagać dodatkowych roszczeń od konsumentów. Włączając w to także domaganie się pieniędzy za użytkowanie kapitału. Problem banków to także problem całego systemu finansowego, a problemy frankowe są dla sektora jednymi z poważniejszych. Między innymi to właśnie dlatego rośnie presja na zawierania ugód frankowych, a do apeli w tym temacie włączają się kolejne instytucje.

W sądach czeka ponad 100 tys. spraw

Problem spraw frankowych narastał przez wiele lat. Nikt nie chciał za bardzo zajmować się tematem. Był to problem zarówno polityczny, społeczny, jak i finansowy dla sektora. Spychanie problemu w nieskończoność w końcu doprowadziło do wybuchu. Wszystko wskazuje na to, iż systemowe rozwiązanie całego problemu jest dziś najbliższe realizacji.

W sądach na rozpatrzenie czeka w tej chwili około 135 tys. spraw frankowych (zdaniem dr Tadeusza Białka, członka ZBP). Korzystne dla frankowiczów wyroki ośmielają kolejne osoby do zakładania nowych spraw. Tylko w ciągu pierwszego kwartału 2023 roku do sądów wpłynęło kolejne ponad 18 tys. wniosków od frankowiczów.

Ugody docelowym rozwiązaniem?

Być może to właśnie dlatego Narodowy Bank Polski (NBP) apeluje o intensyfikację zawierania ugód w sprawie kredytów frankowych. Członek NBP Paweł Szałamacha powiedział ostatnio „Wystarczy już gry, pod hasłem kto będzie miał lepszego prawnika… Należy zamknąć tę sprawę i zintensyfikować zawieranie ugód, tak aby wreszcie usunąć ten ropień z polskiego systemu finansowego. Szałamacha dodał, iż NBP stoi na stanowisku, iż ustawowe wsparcie dla kredytobiorców należy kierować do osób, które rzeczywiście znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, a nie wszystkich klientów banków – „Takie szerokie podejście tworzy niekończącą się spiralę oczekiwań”.

Banki również zaczęły na poważnie traktować problem. Zrozumiały, iż raczej nie uda im się „wziąć na przeczekanie” swoich klientów. PKO BP poinformował w marcu 2023 roku, iż zawarł blisko 21 tys. ugód z frankowiczami. Program ugód dla kredytobiorców frankowych ruszył w tym banku w październiku 2021 roku. Bank Millennium w czwartym kwartale 2022 roku zawarł blisko 1,5 tys. ugód, a w całym ubiegłym roku było to prawie 8 tys. porozumień. Wcześniej podobne informacje podawał prezes Santander Bank Polska.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Rozwiązanie systemowe uderzy w kancelarie?

Rozwiązanie systemowe problemu frankowego to koszmar wszystkich kancelarii prawniczych i firm specjalizujących się w pomocy poszkodowanym przez banki. W końcu, o ile rząd wymusi rozwiązanie ustawowe całego problemu odgórnie, to nie będzie już potrzebna pomoc prawników w nowych sprawach frankowych. Notowana na GPW spółka Votum, której działalność w głównej mierze skupia się na dochodzeniu roszczeń w kredytach frankowych, której kurs za ostatnie dwa lata szybował w górę, może mocno odczuć każdy kolejny pomysł w tym zakresie na swojej skórze.

Notowania akcji Votum za ostatnie 5 lat

https://pl.tradingview.com/chart/tAJiPLsN/?symbol=GPW%3AVOT

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału