Portal next.gazeta.pl informuje, iż prawa do wydobycia litu z przejętego przez Rosjan złoża miała już firma European Lithium kontrolowana przez brytyjskiego biznesmena. Co więcej, wspomniane przedsiębiorstwo miało prawo do eksploatacji przyznane na okres 20 lat. To niejedyne cenne złoża, które padają łupem rosyjskiego agresora. Wschód Ukrainy obfituje w surowce naturalne.
Ukraina krajem rolniczym? Nic bardziej mylnego
Pokutujące przekonanie o Ukrainie jako "spichlerzu" zdolnym wykarmić miliony jest prawdziwe, ale niepełne. Ukraina, poza oczywistymi możliwościami rozwoju rolnictwa (czarnoziemy) jest krajem o cennych złożach kopalin. Reklama
Ukraina dysponuje około 20 tys. udokumentowanych złóż przeszło 100 rodzajów kopalin. Z tego znaczenie gospodarcze ma ok. 8 tys. złóż prawie setki kopalin, a surowce pozyskuje się z niespełna 3 tys. złóż (dane Ukraińskiego Instytutu Przyszłości sprzed pełnoskalowej agresji Rosji).
Uran, złoto, tytan, gaz łupkowy i lit - Ukraina kopalinami stoi
Pobieżna wiedza o ukraińskich złożach surowców każe nam pamiętać o węglu i urdzie żelaza, tymczasem na mapie naszego wschodniego sąsiada roi się od innych, cennych surowców. Eksperci wymieniają m.in. trzecie największe na Starym Kontynencie złoża gazu łupkowego, także złoża uranu, złota czy tytanu.
Ukraina ma duże zasoby rud manganu i germanu, wspomniane zasoby węgla, rud żelaza i metali ziem rzadkich. Posiada również unikalne złoża - berylu, cyrkonu, tantalu i fosforu. Wreszcie zasoby wspomnianego litu (złoże w okolicach Pokrowska) oraz uranu na Ukrainie są największymi w Europie.
Rosjanie powoli zdobywają dostęp do ukraińskich złóż
Cytowany wcześniej next.gazeta.pl przypomina, iż 40 ha w okolicach Pokrowska to już drugie cenne złoże, jakie Ukraina straciła na rzecz Rosji. Wcześniej Ukraińcy utracili złoże litu i tantalu w Bałka Kruta w obwodzie zaporoskim, ok. 30 km na północ od Berdiańska. Pozostałe dwa duże złoża litu znajdują się w pobliżu miasta Kropywnyckiego, na zachód od rzeki Dniepr.
Wcześniej Polski Instytut Ekonomiczny wyliczał, iż już w pierwszej fazie pełnoskalowej agresji Rosjanie przejęli kontrolę nad sześcioma złożami rud żelaza, dwiema kopalniami tytanu, dwiema - rudy cyrkonu, jedną - strontu i po jednej: uranu, litu i złota.
"Ukraina posiada znaczne rezerwy metali przemysłowych, jedne z największych w Europie zasobów metali ziem rzadkich oraz perspektywiczne rezerwy litu. Ten ostatni metal odgrywa kluczową rolę w zielonej transformacji, m.in. jako materiał do produkcji baterii litowo-jonowych" - zaznaczyli eksperci PIE. Analitycy szacują, iż na terytorium Ukrainy może znajdować się 500 tys. ton litu, zlokalizowanych głównie w tzw. tarczy ukraińskiej (wołyńsko-azowskiej).
***