Pasmo 700 MHz to najważniejszy zasób dla rozwoju sieci 5G w Polsce, które umożliwia budowanie ogólnokrajowych sieci o wysokiej przepustowości. Dotychczas jego wykorzystanie w południowo-wschodnich rejonach kraju było utrudnione przez zakłócenia generowane przez ukraińską naziemną telewizję cyfrową, działającą na tym samym zakresie częstotliwości.
Polska i Ukraina osiągają porozumienie
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, iż dzięki wieloletnim rozmowom Polska i Ukraina wypracowały rozwiązanie zmniejszające ryzyko zakłóceń. Kluczowym krokiem było zobowiązanie Ukrainy do zmiany kanałów nadawczych stacji pracujących w paśmie 700 MHz. Działania te zostały potwierdzone podczas warsztatów w grudniu 2024 roku w Warszawie, organizowanych wspólnie przez Komisję Europejską, Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) i UKE.
Technologiczne wyzwania i geopolityczne trudności
Ukraina, choć deklaruje gotowość do zmian, zaznacza, iż proces może zostać opóźniony z powodu trwającej agresji rosyjskiej. Ostrzały i ataki na infrastrukturę mogą utrudnić wdrożenie nowego układu częstotliwości. Mimo to, strona ukraińska uznaje krytyczne znaczenie eliminacji zakłóceń dla usług radiowych w Polsce.
Perspektywy dla polskiego rynku 5G
Pasmo 700 MHz będzie najważniejsze w dalszym rozwoju sieci 5G. Dzięki jego udostępnieniu operatorzy będą musieli spełnić nowe wymagania jakościowe, m.in. pokrycie 99% gospodarstw domowych w Polsce siecią o przepustowości co najmniej 120 Mb/s do końca 2030 roku. w tej chwili realizowane są aukcje częstotliwości, w których oferowanych jest 7 bloków, a cena wywoławcza za jeden z nich wynosi 356 mln zł.
Nowy rozdział w rozwoju sieci
Dzięki współpracy międzynarodowej i technologicznym rozwiązaniom zakłócenia w paśmie 700 MHz mają zostać znacząco zredukowane, co otwiera drogę do pełnego wdrożenia 5G w Polsce. Jednakże sukces projektu zależy również od stabilnej sytuacji geopolitycznej w regionie.