Ukraiński dziennikarz po czterech latach uwolniony z rosyjskiej niewoli

2 tygodni temu

Ukraiński dziennikarz Władysław Jesypienko bezprawnie przetrzymywany przez ponad cztery lata w rosyjskim więzieniu, został uwolniony z okupowanego przez Moskwę Krymu. Publicysta był niezależnym współpracownikiem medialnego projektu Radia Wolna Europa/ Radia Swoboda – Krym.Realii – podała we wtorek Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ).

Jesypienko został zatrzymany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji marcu 2021 roku.

Sfingowany proces, sfałszowane dowody

W zamkniętym procesie – po wymuszonym przyznaniu się, z którego ostatecznie się wycofał twierdząc, iż był torturowany – Jesypienko został niesłusznie skazany na sześć lat więzienia. Wyrok wydano – jak podają niezależne ośrodki informacyjne – na podstawie sfabrykowanych zarzutów.

Dziennikarza pozbawiono pomocy prawnej podczas zatrzymania. Obserwatorzy międzynarodowi nie mieli wstępu na jego proces. Sprawę Jesypienki objęto alertem na Platformie Ochrony Dziennikarstwa Rady Europy.

„Jego uwolnienie i ponowne spotkanie z żoną Kateriną i córką Stefanią w Pradze to wzruszający moment dla jego rodziny i międzynarodowej społeczności obrońców wolności mediów, która przez lata broniła jego sprawy” – podała EFJ na swojej stronie internetowej.

Walka trwa

„Jego wolność nie jest sprawiedliwością, jest tylko końcem niesprawiedliwości. Powtarzamy nasze jasne żądanie: natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich ukraińskich dziennikarzy zatrzymanych przez Rosję . Dziennikarstwo nie jest przestępstwem”- powiedział sekretarz generalny EFJ Ricardo Gutiérrez.

W czerwcu br. Walne Zgromadzenie EFJ w Budapeszcie jednogłośnie przyjęło wniosek wzywający do sprawiedliwości w sprawie uwolnienia wszystkich zatrzymanych ukraińskich dziennikarzy. Wniosek podkreśla, iż ​​„wolność zatrzymanych ukraińskich dziennikarzy musi stać się strategicznym priorytetem dla międzynarodowej obrony praw człowieka — żaden dziennikarz nie powinien pozostawać za kratkami za mówienie prawdy”.

„Władysław jest wolny i to naprawdę wspaniały moment. (…) Ale nasza walka trwa — dziesiątki naszych kolegów jest przez cały czas uwięzionych przez Rosję, a każdy z nich zasługuje na sprawiedliwość” – podkreślił prezes Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy (NUJU) Sergiy Tomilenko, członek Komitetu Sterującego EFJ.

hub/ X/ EFJ/ NUJU/ IMTUU

Idź do oryginalnego materiału