Spotkanie rozpoczęło się około godz. 16. "Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął spotkanie z kadrą i pracownikami Huty Stalowa Wola, podczas którego zaprezentowany zostanie m.in. potencjał produkcyjny zakładu. W trakcie wizyty, w obecności szefa MON, zostaną także podpisane umowy z polskim przemysłem zbrojeniowym na uzbrojenie dla Wojska Polskiego" - czytamy w poście opublikowanym przez MON na platformie X.
Sprzęt dla Wojska Polskiego. Umowy z polskim przemysłem zbrojeniowym na miliardy zł
"Kolejne uzbrojenie dla Wojska Polskiego. Tym razem, w obecności wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza podpisana została umowa na dostawy 96 haubic samobieżnych KRAB dla 4 dywizjonowych modułów ogniowych REGINA, wozów dowodzenia, wozów dowódczo-sztabowe, wozów amunicyjnych i warsztatów remontu uzbrojenia i elektroniki. Całkowita wartość umowy wynosi ok. 9 mld zł, a jej realizacja przewidziana jest do końca 2029 r." - poinformował MON.Reklama
W kolejnym poście poinformowano o tym, iż "Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Huta Stalowa Wola S.A., Rosomak S.A., dostarczy Wojsku Polskiemu kilkaset wozów towarzyszących do haubic samobieżnych K9. - ponad 250 wozów towarzyszących dla haubic samobieżnych K9 za blisko 8 mld zł". "Wartość umowy obejmuje również realizację szkoleń oraz dostawę elementów pakietu logistycznego" - dodano.
"To wielka chwila. To historyczny moment. To wielki kontrakt dla całej Polski. To wielki prezent dla Wojska Polskiego od polskiego przemysłu zbrojeniowego. Dziś jesteśmy w HSW, gdzie powstaje bardzo dobry sprzęt. To kontrakt o wartości ok. 17 mld złotych! To wielka inwestycja. Bezpieczeństwo i gospodarka. Te dwie rzeczy spotykają się dziś w Stalowej Woli. Kupujemy Kraby i wozy towarzyszące do haubic K9" - powiedział podczas spotkania w Stalowej Woli wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
"Taki kontrakt do dziesiątki tysięcy miejsc pracy. To cała masa firm, które towarzyszą w produkcji uzbrojenia. To wszystko jest możliwe dzięki naszym rodakom, podatnikom. Bardzo za to dziękuję. Dzięki Polakom możemy realizować transformację naszej armii. Dziś kupujemy 96 Krabów razem z dziesiątkami wozów towarzyszących: wozów dowodzenia, amunicyjnych czy wsparcia logistycznego. Kolejna umowa dotyczy 250 wozów towarzyszących do armatohaubic K9" - wyjaśnił szef MON.
Satelity obserwacyjne dla Wojska Polskiego. "Grudzień to niezwykły miesiąc"
Zaledwie kilka dni temu w obecności wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza podpisano umowę na zakup czterech satelitów obserwacyjnych dla Wojska Polskiego, której wartość to 556,7 mln zł. Przedmiotem umowy zawartej w piątek pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Creotech S.A., jest rozszerzenie zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelitarne systemu obserwacji Ziemi.
"Grudzień to niezwykły miesiąc, to jest miesiąc, który przynosi bardzo wiele kontraktów. W tym tygodniu podpisaliśmy umowy na Rosomaki, Groty, Visy" - wyliczał Kosiniak-Kamysz. "To wszystko pokazuje, jak intensywnie gospodarujemy największym w historii budżetem. Inwestujemy w polską armię, kupując u polskich przedsiębiorców" - dodał. Wiceszef MON Cezary Tomczyk wyjaśnił, iż w 2026 r. polskie satelity znajdą się na orbicie, a już w przyszłym roku pierwszy polski satelita pojawi się w kosmosie.