Unia Europejska nałoży rygorystyczne normy na banki

1 rok temu

Unia Europejska szykuje bat na banki. Europejskie banki, które chcą przechowywać bitcoiny, niedługo staną w obliczu surowych nowych zasad. Ustawodawcy w komisji Parlamentu Europejskiego głosowali we wtorek za ustanowieniem nowych przepisów na banki.

Zgodnie z wytycznymi, zasady mają na celu zapewnienie, iż tradycyjne instytucje wyemitują wystarczający kapitał, aby utrzymać wsparcie dla wszelkich aktywów cyfrowych, które mogą mieć w swoich bilansach. Wymagane jest również od banków traktowanie kryptowalut jako najbardziej ryzykownej klasy aktywów.

Projekt propozycji, wymaga od banków zastosowania zabezpieczenia ryzyka 1250% w stosunku do kryptowaluty. Proponowany procent to najwyższy poziom ryzyka, zgodnie z reformami zaproponowanymi przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego, który ustala międzynarodowe standardy bankowe.

W praktyce oznacza to, iż gdy przepisy wejdą w życie, banki nie będą mogły uzyskać żadnego rodzaju lewarowania (zadłużenia na finansowanie operacji finansowych) i będą musiały wyemitować jedno euro kapitału za każde posiadane euro z kryptowaluty.

„Takie wygórowane wymogi kapitałowe pomogą zapobiec przeniesieniu się niestabilności w świecie kryptowalut na tradycyjny system finansowy” – skomentował poseł do Parlamentu Europejskiego Markus Ferber. „W ciągu ostatnich dwóch lat widzieliśmy, iż aktywa kryptowalutowe są inwestycjami wysokiego ryzyka” – dodał.

Unia Europejska wymaga również od banków przedstawienia szczegółowej analizy ryzyka związanego z różnymi aktywami kryptowalutowymi, a także wymagań dotyczących płynności. Ponadto instytucje powinny ujawnić swoje zasady dotyczące ekspozycji na kryptowaluty i zarządzania ryzykiem.

Projekt ustawy mówi rownież, iż ​​Komisja Europejska powinna „dokonać przeglądu, czy konieczne byłoby szczególne traktowanie aktywów cyfrowych i przyjąć, jeżeli to konieczne, wniosek legislacyjny w tym celu”.

Europejscy prawodawcy dyskutują o zaostrzeniu zasad dla banków zamierzających przechowywać kryptowaluty od prawie roku.

Wcześniejszy projekt ustawy wzywał banki do ograniczenia aktywów cyfrowych, takich jak Bitcoin, do zaledwie 1% ich kapitału, nawiązując do zasad zaproponowanych przez Komitet Bazylejski. Projekt ustawy został przedstawiony w połowie 2022 r. przez fińskiego posła do Parlamentu Europejskiego, Ville Niinistö, w ramach szerszej nowelizacji ustawy o usługach finansowych.

Ogólnie rzecz biorąc, najnowszy dokument przez cały czas wydaje się naśladować zasady określone przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego, jak donosiły media, koncentrując się na ograniczeniu posiadanych przez banki aktywów niezabezpieczonych i stosując najwyższą możliwą rangę ryzyka dla takich aktywów. Chociaż ostatnie raporty nie mówiły nic o 1% limicie. Aby skutecznie stać się prawem, propozycja będzie musiała jeszcze uzyskać akceptację krajowych ministrów finansów, którzy spotykają się w Radzie Unii Europejskiej.

Idź do oryginalnego materiału