Unia może wprowadzić limity płacenia gotówką. Jest już wstępny plan zmian

3 tygodni temu
Europejscy oficjele prężnie działają w Strasburgu, aby ograniczyć płatności gotówkowe. Na razie zmiany dotyczą tylko przedsiębiorców. Jednak w planach jest rozszerzenie limitów na osoby prywatne.


Unia Europejska chce wprowadzić jednolite zasady, których celem jest ograniczenie przestępstw finansowych – m.in. tak zwanego "prania brudnych pieniędzy". W Strasburgu już podjęto wspólne działania, aby zapobiec nieprawidłowościom.

Czynności podjęli negocjatorzy Parlamentu Europejskiego, a także państw członkowskich Unii Europejskiej. Osiągnięto porozumienie dotyczące jednolitych zasad. Mają one zostać wprowadzone na obszarze całej wspólnoty.

Jakie limity mogą objąć płatności gotówkowe?


Według planów, ograniczenie płatności gotówkowych ma dotyczyć pułapu do 10 tys. euro. W założeniach przewidziano jednak, iż kraje UE będą dysponowały prawem do modyfikacji limitu według własnych preferencji.

Wstępne reguły ograniczenia zakładają, iż przy transakcjach w przedziale od 3 tys. do 10 tys. euro konieczne będzie potwierdzenie tożsamości oraz przedstawienie wymaganego dokumentu przez klienta.

Ograniczenia płatności gotówką już obowiązują w Polsce. Dotyczą pewnej grupy


Warto przy tym przypomnieć, iż ograniczenia już działają w niektórych przypadkach. Dotyczą przedsiębiorców. Obowiązuje ich limit płatności gotówkowych w transakcjach – pomiędzy firmami – na poziomie 15 tys. złotych.

Dodatkowo ten limit działa niezależnie od waluty, w jakiej strony dokonują rozliczenia. Wartość kursu ocenia się na podstawie wykazu NBP z dnia roboczego, który poprzedza dzień dokonania transakcji.

Limity płatności gotówką to nie jedyne zmiany, które planuje Unia Europejska


Nowe przepisy, które planuje wprowadzić Unia Europejska, wykraczają poza limity w płatnościach gotówkowych. Żeby nie dopuszczać do przestępstw finansowych, zostaną także podjęte inne kroki. Dotyczą sprzedawców towarów luksusowych:

biżuterii,

aut klasy Premium,

prywatnych samolotów,

statków i jachtów.


Regulacje obejmą również obrót kryptowalutami. Po wprowadzeniu zmian operatorzy będą zobowiązani do weryfikacji klientów, a także udzielanych przez nich informacji. Ponadto ma zostać wprowadzony ścisły monitoring transakcji o wartości powyżej 1 tys. euro i operacji finansowych dokonywanych przez osoby, których majątek jest większy niż 50 mln euro.

Idź do oryginalnego materiału