Unijne instrumenty zwrotne źródłem kapitału dla sektora MŚP

5 godzin temu

Zarówno do rozpoczęcia działalności gospodarczej, jak i rozwijania prowadzonego biznesu, potrzebny jest kapitał.

– W początkowych latach naszego członkostwa w UE z pomocą w tym obszarze przychodziły dotacje unijne. Jednak już w perspektywie finansowej 2014-2020 akcent został przesunięty w kierunku instrumentów zwrotnych. W bieżącym okresie programowania KE jeszcze większy nacisk położyła na to, aby finansowe wsparcie przedsiębiorstw wiązało się z koniecznością zwrotu pozyskanego finansowania.

Polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z oferty instrumentów zwrotnych

– Trzeba podkreślić dwie podstawowe zalety takiej filozofii. Po pierwsze pozwala ona na wsparcie dzięki tych samych środków więcej, niż jednego podmiotu (wielokrotny obrót). Po drugie, perspektywa konieczności zwrotu środków niejako wymusza na przedsiębiorcy gruntowne przemyślenie swojego pomysłu biznesowego i jego staranne przygotowanie – podkreśla Piotr Rogowiecki, dyr. Departamentu Analiz i Legislacji Pracodawców RP.

Polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z oferty instrumentów zwrotnych (przede wszystkim pożyczek) których kapitał pochodzi z krajowych i regionalnych programów operacyjnych.

Na instrumenty zwrotne przeznaczona zostanie rekordowa kwota 19,3 mld zł

– W sumie, na instrumenty zwrotne w ramach bieżącego okresu programowania przeznaczona zostanie rekordowa kwota 19,3 mld zł. Podział przedmiotowy wygląda następująco: zielone inwestycje – 50%, rozwój MŚP – 24%, innowacje – 17%, rynek pracy 8%, rewitalizacja – 1%. Przedstawiony rozkład jest dalece inny od tego, który miał miejsce w perspektywie 2014-2020. Wówczas na rozwój sektora MŚP przeznaczono 56%, a na zielone inwestycje tylko 4%. Pokazuje to, w jak dużym stopniu przekierowano środki na wsparcie związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska. Bardzo istotną rolę, ponownie odgrywa BGK. Jego najważniejszym zadaniem jest wybór, w drodze przetargów nieograniczonych partnerów finansujących, którzy na poziomie operacyjnym udzielają pożyczek przedsiębiorcom – wskazuje Rogowiecki.

Polska jest w tej szczęśliwej sytuacji, iż od ponad trzydziestu lat rozwija się w naszym kraju, unikalny w skali europejskiej system funduszy pożyczkowych prowadzonych przez organizacje non profit i nienastawione na zysk spółki prawa handlowego z udziałem samorządów (przede wszystkim wojewódzkich).

Fundusze pożyczkowe to przygniatająca większość oferentów w przetargach na wybór partnerów finansujących

– Są to podmioty doświadczone, dysponujące eksperckimi kadrami, posiadające oddziały w całym kraju co ułatwia przedsiębiorcom skorzystanie z ich oferty. To właśnie fundusze pożyczkowe stanowią przygniatającą większość oferentów w przetargach BGK na wybór partnerów finansujących. Instrumenty zwrotne finansowane ze środków UE dają sektorowi MŚP szanse na dostęp do taniego finansowania zewnętrznego – mówi dalej ekspert.

– Dlatego należy upowszechniać wiedzę o tych możliwościach. Oczywiście cały system nie jest idealny. Partnerzy finansujący wykonują pracę u podstaw pomagając przedsiębiorcom w składaniu wniosków pożyczkowych. Muszą trzymać się jednak obowiązujących ich regulacji. A te oznaczają dla pożyczkobiorców mnóstwo dokumentów do wypełnienia, a także spełnienia wyśrubowanych warunków dotyczących zabezpieczenia zaciąganego zobowiązania. Niemniej jednak w kolejnych miesiącach będą ogłaszane i rozstrzygane kolejne przetargi BGK. W konsekwencji tego sektor MŚP będzie miał dostęp do coraz szerszego strumienia środków unijnych.

Za ich pomocą przedsiębiorcy będą mogli rozwijać swoją działalność i przystosowywać ją do wymagań związanych z ochroną środowiska – podsumowuje Rogowiecki.
Więcej: www.lewiatan.org
Idź do oryginalnego materiału