Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zatwierdzą zwiększenie o 3,5 mld euro funduszu pomocy wojskowej wykorzystywanego do finansowania broni i amunicji dla Ukrainy.
Oczekuje się, iż na poniedziałkowym spotkaniu w Luksemburgu.ministrowie podniosą pułap finansowy Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju – funduszu, który przeznaczył już około 5,6 mld euro na pomoc wojskową dla Ukrainy. Jednak problemem jest to, iż Węgry blokują przyznanie Ukrainie kolejnej transzy w wysokości 500 mln euro.
Dla kogo miał być ten fundusz zbrojeń?
Budapeszt powiedział, iż nie zniesie blokady, dopóki Kijów nie usunie węgierskiego banku OTP z listy firm, które uważa za „międzynarodowych sponsorów rosyjskiej wojny na Ukrainie”. Węgry uznały umieszczenie banku na liście za „skandaliczne”.
Stworzony w 2021 r. fundusz zbrojeń ma pomóc krajom rozwijającym się w zakupie sprzętu wojskowego. Jednak składająca się z 27 państw członkowskich Unia Europejska gwałtownie zdecydowała się wykorzystać go również do dostarczenia broni Ukrainie po tym, jak kraj ten został zaatakowany przez Rosję w lutym ubiegłego roku.
Trwająca wojna doprowadziła do tego, iż Europejski Fundusz na rzecz Pokoju przepalił gotówkę znacznie szybciej niż przewidywano. Pierwotnie dysponował on budżetem w wysokości 5 miliardów euro, który miał wystarczyć do 2027 roku. Pułap ten został już raz podniesiony, o 2 mld euro, w grudniu ubiegłego roku.
UE wspiera działania militarne Ukrainy
Szef polityki zagranicznej UE, Josep Borrell, zwrócił się w zeszłym miesiącu o ostatnią podwyżkę dla funduszu. Unijni urzędnicy argumentowali, iż jest to konieczne nie tylko w celu utrzymania finansowania dostaw dla Ukrainy, ale także w celu zapewnienia wystarczającej ilości pieniędzy na zapewnienie pomocy również innym krajom. Fundusz jest bowiem oddzielony od budżetu UE, który nie może finansować operacji wojskowych.
Jednak fakt, iż kraje Unii Europejskiej połączyły siły, aby kupić broń i amunicję dla kraju będącego w stanie wojny z Rosją, był historycznym krokiem dla bloku, który przez dziesięciolecia unikał zaangażowania w kwestie obronne i wojskowe.
Fundusz pozwala krajom, które dostarczają Ukrainie broń i amunicję, ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów. Państwa unijne wnoszą wkład do funduszu w zależności od wielkości ich gospodarek.
Może CIę zainteresować: