W ostatnich miesiącach szerokim echem odbiły się doniesienia o potężnych karach, jakie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Biedronkę. Poszło głównie o wprowadzanie klientów w błąd. Wygląda na to, iż prezes UOKiK nie zwalnia i bacznie tropi kolejne nadużycia. Tym razem na celowniku znalazł się znany pożyczkodawca od chwilówek. Za co tym razem nałożono karę?
UOKiK nakłada na Bociana kilkanaście milionów kary
Firma Everest Finanse SA prowadzi działalność w zakresie udzielania pożyczek pieniężnych w domu klienta. Na rynku jest znana jako Bocian Pożyczki, który udziela szybkich pożyczek, zwanych potocznie chwilówkami. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny właśnie poinformował o nałożeniu 15 mln kary na Bocian Pożyczki. Co było powodem? Jak czytamy w uzasadnieniu:
Spółka obchodziła limity pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego, oferując do udzielanych przez siebie pożyczek także umowy leasingu konsumenckiego zwrotnego sprzętu ADG i RTV, w zawieraniu których pośredniczyła. Konsumenci nie byli prawidłowo informowani jakie finansowanie otrzymują i jakie wiążą się z nim koszty.
Dodatkowo urząd przytacza skargę jednego z klientów, który zarzucił firmie, iż adekwatnie nie wiedział co podpisuje, ponieważ nie udostępniono mu tabletu, by mógł przeczytać i wydrukować dokumenty ze szczegółowymi warunkami usługi. Zdaniem prezesa UOKiK, powodowało to, iż klienci przepłacali za finansowanie, na które prawdopodobnie by się nie zdecydowali, gdyby znali wszystkie koszty. Ponadto prezes przestrzega, by przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów sprawdzać, czy dana firma widnieje w rejestrach KNF. Ponadto, przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy mieć dostęp do pełnych informacji i warunków usługi.
Dodatkowe kary pozafinansowe
Kara 15 mln zł nałożona na Bocian Pożyczki jest z pewnością najdotkliwszą, ale nie jedyną jak wymierzył prezes UOKiK. Jak możemy przeczytać w komunikacie UOKiK: Na Everest Finanse SA została nałożona kara ponad 15 mln zł (15 058 790 zł). Spółka będzie zobowiązana do opublikowania na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych informacji o decyzji Prezesa UOKiK oraz przekazania oświadczenia konsumentom, których ona dotyczy. Decyzja nie jest prawomocna. Spółka może się od niej odwołać do sądu. Na ten moment firma Bocian Pożyczki nie wydała żadnego oświadczenia lub komunikatu w tej sprawie. Jednak nie wykluczone, iż skorzysta z możliwości odwołania, by ugrać w sądzie choćby zmniejszenie dotkliwej kary finansowej.