Kryptowalutowy pożyczkodawcy Hodlnaut złożył wniosek o upadlość w Singapurze, co błyskawicznie obiegło największe portale informacyjne w świecie crypto. Próba jego restrukturyzacji zawiodła. Spółka straciła potężną kwotę w wyniku upadku Luna/Terra i giełdy FTX w 2022 roku. Informacje o likwidacji podała firma audytowa EY. Dokument likwidatorów, który zacytował CoinDesk wskazał, iż sąd przedstawił nakaz likwidacji 10 listopada.
Wierzyciele nie pozwolili spółce uniknąć tego scenariusza. w tej chwili jednak firma posiada aktywa o wartości ledwo powyżej 13 milionów dolarów, zgromadzone na giełdzie FTX. Ich wejście na rynek wobec ostatniego wzrostu płynności prawdopodobnie nie zdoła zatrząść żadną z posiadanych przez Hodlnaut kryptowalut. Pożyczkodawca 'utopił’ prawie 190 miliona dolarów w Anchor Protocol Luny, który obiecywał dwucyfrowe, pasywne zyski z inwestycji.
Likwidacja – najefektywniejsza?
Jak przekazuje The Block już w sierpniu ubiegłego roku Hodlnaut informował ponad 17 000 użytkowników, iż wstrzymał wypłaty i wycofał wniosek o licencję z Monetary Authority of Singapore. Firma złożyła również wniosek o objęcie jej zarządem sądowym, aby nie musiała sprzedawać aktywów kryptograficznych w ramach przymusowej likwidacji. Zwolniła 80% pracowników i poinformowała użytkowników o toczącym się dochodzeniu prowadzonym przez singapurskie organy ścigania. Dochodzenie rozpoczęło się w listopadzie, a policja stwierdziła, iż Hodlnaut złożył 'fałszywe oświadczenia dotyczące ekspozycji firmy na pewien cyfrowy token’.
W reakcji wierzyciele odrzucili plan restrukturyzacji w styczniu. W szczególności cytowana przez Bloomberg Algorand Foundation jako jeden z poszkodowanych wierzycieli, napisała, iż likwidacja 'zmaksymalizuje pozostałe aktywa spółki dostępne do dystrybucji’. W związku z nakazem likwidacji szanse użytkowników platformy Hodlnaut na odzyskanie depozytów pozostają w najlepszym przypadku niepewne. Likwidatorzy stwierdzili, iż odpowiadanie na indywidualne zapytania może być niepraktyczne, biorąc pod uwagę tysiące wierzycieli. Zamiast tego planują dostarczać zbiorcze aktualizacje online. W najbliższym czasie możemy zatem spodziewać się sprzedaży rezerw Hodlnaut, które staną się przedmiotem likwidacji.
Sąd nie ma wątpliwości
Raport sądu wskazuje, iż dyrektorzy firmy nie ujawnili w pełni zakresu jej ekspozycji w platformę Terra/Luna. Zarówno przed jak i po jej upadku w maju 2022 roku. Sytuacja ta postawiła firmę obok innych podmiotów takich jak Celsius, Voyager Digital i Three Arrows Capital, które ucierpiały z powodu zaangażowania w algorytmiczny stablecoin UST Terra. Kryzys doprowadził Hodlnaut do wstrzymania wypłat dla klientów w lipcu 2022 r., powołując się na warunki rynkowe i potrzebę ochrony aktywów. Do sierpnia interweniował Sąd Najwyższy w Singapurze, wyznaczając dwóch tymczasowych zarządców sądowych z EY Corporate Advisors do nadzorowania restrukturyzacji firmy.
W dzisiejszym postanowieniu sądowym WongPartnership LLP, działając w imieniu tymczasowych zarządców sądowych, stwierdził, iż na rozprawie 10 listopada „Szanowny Sąd wydał następujące zarządzenia: Nakaz likwidacji zostaje wydany przeciwko Spółce; Aaron Loh Cheng Lee i Ee Meng Yen Angela zostają wyznaczeni jako solidarni likwidatorzy”. Kiedy platforma pożyczkowa działała, oferowała oprocentowanie depozytów na poziomie 12,73%. Teraz jest winna pieniądze przeszło 17,000 klientów. Przypadek Hodlnaut powinien być nauczką dla przyszłych pokoleń inwestorów, którzy powinni być wyczuleni na ponadprzeciętnie oprocentowania depozytów na zdecentralizowanych platformach pożyczkowych.