Upadek giganta branży nieruchomości. Jakie będą jego konsekwencje dla rynku?

1 rok temu

W ostatnich dniach agencja ratingowa Fitch obniżyła długoterminowy rating działającego na rynku nieruchomości podmiotu Signa Development Selection AG do „C” z „CCC-” i usunęła go z negatywnej oceny ratingowej.

Przypomnijmy, iż informacja o upadłości spółki pojawiła się w mediach 29 listopada. Zawieszono wówczas między innymi rozpoczętą budowę 245-metrowego drapacza Elbtower w Hamburgu.

Taka sytuacja na rynku nieruchomości nie zdarza się często

Przypomnijmy: w dniu 8 grudnia Signa Development Finance S.C.S. (spółka finansowa emitująca niezabezpieczone obligacje Signa Development o ratingu 300 mln EUR) ogłosiła, iż Signa Development i spółki z jej grupy z dużym prawdopodobieństwem złożą wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego w najbliższym czasie. Jak podkreślają pracownicy agencji Fitch, wniosek ten stanowi przypadek niewykonania zobowiązania zgodnie z warunkami ocenianych obligacji.

Zdaniem analityków poprzednie obniżki ratingów odzwierciedlały słabe środki zabezpieczające Signa Development, które powinny chronić posiadaczy obligacji przed szerszymi trudnościami grupy Signa. Według aktualnych informacji, Signa Prime Selection znajduje się w formach zastoju z różnymi dostawcami, niektóre projekty deweloperskie zostały wstrzymane, a jej płynność jest ograniczona. Doprowadziło to do efektu zarażenia innych podmiotów Signa, w tym Signa Development. Eksperci są zdania, iż spółka naruszyła również zasady rozdziału finansowego poprzez znaczne zwiększenie swoich należności finansowych wobec innych podmiotów i działalności grupy, zaś rozliczenie tych należności będzie czasochłonne i trudne.

Jak podkreślają przedstawiciele agencji, dziesiątki tysięcy osób mogą stanąć przed poważnym problemem, ponieważ holding zawiesił budowy mieszkań.

Ważny rynkowy gracz

Signa to austriacka firma, której jej historia sięga roku 2000. Jest jednym z najważniejszych graczy na europejskim rynku nieruchomości, specjalizując się w różnorodnych projektach budowlanych. Przedsiębiorstwo prowadzi działalność w jedenastu lokalizacjach, obejmujących m.in. Niemcy, Austrię, Włochy, Luksemburg i Szwajcarię. Jej obszar działania rozciąga się od budowy najbardziej ekskluzywnych nieruchomości w prestiżowych lokalizacjach o dużym potencjale wzrostu wartości, poprzez hotele, aż po projekty skromniejsze w ośrodkach miejskich. W portfolio firmy znajdują się biurowce, wieżowce, bloki mieszkalne oraz powierzchnie handlowe.

Warto w tym miejscu podkreślić, iż ważnym elementem działalności spółki o nazwie Signa Real Estate jest jej znaczący wpływ na rynek niemieckojęzyczny, gdzie, jak informuje spółka, korzysta z jej budownictwa około 80 proc. mieszkańców.

Idź do oryginalnego materiału