Upadły gigant branży krypto sprzedaje aktywa cyfrowe, by spłacić swoich klientów

11 miesięcy temu

Poprzez sprzedaż aktywów krypto do końca 2023 roku firma FTX zwiększyła swoje rezerwy gotówkowe z 2,3 miliarda dolarów do 4,4 miliarda dolarów.

W firmie prowadzone jest w tej chwili postępowanie upadłościowe, za pomocą którego możliwe będzie spłacenie jej klientów. Przedstawiciele przedsiębiorstwa otwarcie przyznają, iż obecna sytuacja jest dla nich prawdziwym wyzwaniem. Na dodatek firma stoi w obliczu sprzeciwu wobec proponowanego modelu spłaty opartego na wartości aktywów w momencie ogłoszenia upadłości.

Doradcy upadłościowi szukają rozwiązań

Decyzja FTX o zgromadzeniu znacznych zapasów gotówki zbiega się w czasie z trwającymi działaniami mającymi na celu spłatę klientów, których konta zostały zamrożone podczas upadku platformy w 2022 roku. Jednocześnie doradcy upadłościowi pilnie pracują nad ustanowieniem ścieżek restytucji klientów.

Zgodnie z raportami operacyjnymi z rozdziału 11 kluczową rolę w zwiększeniu zasobów finansowych firmy odegrały cztery największe podmioty stowarzyszone w FTX, w tym FTX Trading Ltd. i Alameda Research LLC. W ten sposób do końca 2023 roku rezerwy gotówkowe FTX sięgnęły poziomu 4,4 miliarda dolarów.

FTX nie jest też bierne w procesie restrukturyzacji finansowej. Kilka tygodni temu w zgłoszeniu sądowym firma ujawniła, iż do 8 grudnia 2023 r. zebrała 1,8 miliarda dolarów sprzedając część swoich aktywów. Ponadto przedsiębiorstwo zaangażowało się w transakcje pochodne Bitcoin – ma to być dla niego sposób na zabezpieczenie swojej ekspozycji na niestabilny rynek kryptowalut. Giełda bada również możliwości wznowienia działalności.

Co czeka krypto giganta?

Należy również zauważyć, iż od czasu ogłoszenia upadłości FTX w listopadzie 2022 r. doradcy upadłościowi aktywnie identyfikują i odzyskują aktywa na rzecz klientów posiadających mniejsze rachunki na platformie. W ramach podjętych działań przewidziano procesy sądowe przeciwko byłym współpracownikom Sama Bankmana-Frieda, założyciela firmy, oraz innym przedsiębiorstwom kryptowalutowym, takim jak m.in. Bybit Fintech, które wycofały środki z FTX przed złożeniem wniosku na mocy rozdziału 11.

Warto też wiedzieć, iż sytuacja finansowa FTX doprowadziła do znaczących zmian w cenach roszczeń klientów. Z najnowszych danych wynika, iż roszczenia o wartości ponad 1 miliona dolarów były sprzedawane po około 73 centów za dolara, co stanowi znaczący wzrost, biorąc pod uwagę, iż były one sprzedawane za około 38 centów za dolara w październiku ubiegłego roku. Należy jednak podkreślić, iż różne czynniki, w tym konkretna wartość każdego roszczenia, wpływają na rzeczywiste ceny transakcyjne.

Idź do oryginalnego materiału