Uprawa cebuli najbardziej dochodowa w okresie 2024/2025?

5 miesięcy temu

Od trzech sezonów cebula płaci, a w ubiegłym sezonie ceny były wręcz rekordowe. Stąd wielu producentów planuje uprawę tego warzywa w obecnym sezonie. Czy uprawa cebuli okaże się najbardziej dochodowa spośród innych warzyw w 2024 r.?

Nie tylko polscy plantatorzy twierdzą, iż uprawa cebuli może być najbardziej dochodowa w obecnym sezonie. Zobaczmy, jak kwestię opłacalności uprawy cebuli oceniają nasi wschodni sąsiedzi i jakie długofalowe działania podejmują w tym kierunku. Być może rośnie nam groźna konkurencja?

Czy uprawa cebuli będzie najbardziej dochodowa w tym sezonie?

Na czym będzie można najlepiej zarobić w obecnym sezonie? Które uprawy okażą się najbardziej opłacalne? Ankietę na ten temat przeprowadził zespół portalu EastFruit na swoim kanale Telegram. Wzięło w niej udział ponad 400 osób. Jak szacują organizatorzy, głównie byli to uczestnicy rynku z Ukrainy, Mołdawii, Uzbekistanu, Gruzji i Tadżykistanu. Najwięcej uczestników ankiety stwierdziło, iż w obecnym sezonie najbardziej dochodowa będzie uprawa cebuli. Ściśle mówiąc, na cebulę wskazało aż 41% badanych. Drugie miejsce wśród warzyw, które mogą okazać się najbardziej opłacalne w tym roku zajęły ziemniaki (20%), trzecie kapusta (16%), czwarte marchew (13%), a piąte buraki ćwikłowe (10%).

Wyniki przeprowadzonego badania są zaskakujące. Zwłaszcza biorąc pod uwagę straty, jakie ponieśli ukraińscy rolnicy i handlarze cebulą w kończącym się sezonie. Bowiem w tej chwili ceny hurtowe cebuli na Ukrainie są znacznie niższe niż zwykle w tej fazie kampanii sprzedaży. Dochodzi choćby do tego, iż rolnicy na Ukrainie, w Kazachstanie i Uzbekistanie zaczęli bezpłatnie rozdawać cebulę, która z powodu braku zaplecza przechowalniczego gwałtownie straciła jakość. Jednak, jak się okazuje przez cały czas większość uczestników rynku wierzy, iż w nadchodzącym sezonie będzie mogła na cebuli nieźle zarobić. Czy rzeczywiście? Czy takie podejście nie spowoduje kolejnego sezonu nadpodaży cebuli w tym regionie?

Ekonomia cen i podaży oraz analiza rynku

Jak wyjaśnia Andriy Yarmak, ekonomista z Centrum Inwestycyjnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO):

Oczywiście wielu producentom i sprzedawcom cebuli na Ukrainie w bieżącym sezonie trudno było utrzymać jakość cebuli w magazynach przez tak długi czas, ponieważ dla wielu z nich było to pierwsze takie doświadczenie. Po tym, jak ceny hurtowe cebuli przekroczyły 1 dolara za kg wiosną 2023 r., wielu przedsiębiorców zdecydowało się zarobić, kupując cebulę podczas zbiorów, aby odsprzedać ją wiosną z dużym zyskiem. Ponadto wielu plantatorów po raz pierwszy zainwestowało w uprawę tego warzywa. Doprowadziło to do gwałtownego wzrostu produkcji i wysokich cen podczas zbiorów na Ukrainie. Jednak podobne tendencje zaobserwowano również w innych krajach: Mołdawii, Gruzji, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Kirgistanie, Kazachstanie. Doprowadziło to do ogromnych nadwyżek cebuli na rynku — mówi Andriy Yarmak.

Jak zauważają organizatorzy przeprowadzonej ankiety, często oczekiwania dotyczące rentowności pokrywają się z powiększaniem areału uprawy konkretnych gatunków warzyw. W konsekwencji, rzeczywistość okazuje się odwrotna do oczekiwań i z powodu dużej podaży ceny spadają. Jednak tego rodzaju badania, jak omawiana ankieta są ciekawym narzędziem do podejmowania decyzji w obszarze uprawy, dającym pewien obraz sytuacji na rynku.

Inwestycje w przechowywanie cebuli

Być może jednak oczekiwania, iż uprawa cebuli okaże się najbardziej dochodowa nie okażą się bezpodstawne, jeżeli będą poparte odpowiednimi działaniami. Jak się okazuje, ukraińscy producenci aktywnie poszukują optymalnych rozwiązań w przechowywaniu warzyw. Ponieważ już obecny sezon wyraźnie im pokazał, iż brak odpowiednich obiektów do przechowywania zmusza do sprzedaży produktów po najniższych cenach.

Jak przekazał Oles Kapitanchuk, menadżer firmy Tolsma Technik, w tym roku wzrosła liczba zapytań o przechowywanie cebuli ze strony ukraińskich plantatorów. Producenci interesują się także przechowywaniem ziemniaków, marchwi, kapusty i buraków ćwikłowych. w tej chwili Ukraina ma ograniczone możliwości magazynowania. W przypadku cebuli powszechne jest przechowywanie luzem. Z kolei magazynowanie kontenerowe, chociaż jest ciekawym rozwiązaniem, to jednak wymaga dodatkowych kosztów. Realną opcją dla plantatorów może być zwiększenie wydajności przechowywania poprzez wprowadzanie w magazynach podstawowych systemów wentylacji. Jednak, jak zaznacza Oles Kapitanchuk, nie wszystkie stare obiekty nadają się do takiej modernizacji. A długotrwałe przechowywanie wymaga sprzętu chłodniczego wysokiej jakości. Bowiem wydajność sprzętu odgrywa kluczową rolę w minimalizacji czasu chłodzenia i zużycia energii.

Źródło: east-fruit.com, freshplaza.com

Idź do oryginalnego materiału