Uroczystości 106. rocznicy powołania Straży Ochrony Kolei

1 miesiąc temu

W dniu 22 listopada 2024 r. przed gmachem dawnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Warszawie, obecnej siedzibie Centrali PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., odbyły się centralne obchody 106. rocznicy powołania Straży Ochrony Kolei (SOK). Była to wyjątkowa okazja, aby uczcić najstarszą formację mundurową w Polsce, powołaną w 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego jako Straż Kolejowa.

Uroczysty apel i wręczenie odznaczeń

Główne uroczystości rozpoczął uroczysty apel, w którym uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, władz państwowych i samorządowych, kierownictwo PKP PLK oraz Komendy Głównej SOK. Obecni byli także przedstawiciele służb mundurowych, instytucji kulturalnych, duchowieństwa oraz delegacje zagranicznych formacji bezpieczeństwa.

Podczas apelu wręczono odznaczenia państwowe i resortowe, w tym złote Medale za Długoletnią Służbę, odznaki „Zasłużony dla Transportu RP” oraz „Zasłużony dla Kolejnictwa”. Nagrodzeni zostali funkcjonariusze wyróżniający się szczególnym zaangażowaniem i profesjonalizmem w codziennej służbie.

Słowa uznania dla funkcjonariuszy

W swoich przemówieniach Komendant Główny SOK Jarosław Garstka oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak podkreślili znaczenie pracy funkcjonariuszy w zapewnianiu bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Zaznaczono, iż ich służba jest fundamentem funkcjonowania transportu kolejowego w Polsce.

Wyrazy uznania złożył również Prezes Zarządu PKP PLK Piotr Wyborski, wskazując na potrzebę dalszego rozwoju formacji. Podkreślił on również, iż modernizacja i inwestycje w SOK są kluczowe, aby sprostać współczesnym wyzwaniom.

Uroczysta Msza Święta i defilada

Obchody poprzedziła Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, podczas której modlono się za funkcjonariuszy SOK oraz ich rodziny. W homilii podkreślono rolę Straży Ochrony Kolei jako formacji dbającej o bezpieczeństwo społeczeństwa.

Po zakończeniu apelu odbyła się uroczysta defilada z udziałem kompanii reprezentacyjnych SOK, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz pocztów sztandarowych.

Wspólne świętowanie i przyszłość formacji

Obchody 106-lecia były nie tylko okazją do refleksji nad historią SOK, ale również do podkreślenia jej roli w nowoczesnym systemie bezpieczeństwa transportu. Podczas wydarzenia wielokrotnie zwracano uwagę na konieczność dalszej modernizacji i rozwoju tej ważnej formacji.

Straż Ochrony Kolei, z bogatą tradycją i silnym zapleczem organizacyjnym, pozostaje kluczowym elementem polskiego systemu kolejowego, dbając o bezpieczeństwo pasażerów i infrastruktury od ponad wieku.

Fot. SOK

Idź do oryginalnego materiału