Ursus za 74 miliony złotych – kto kupił polską legendę?

2 godzin temu

Ursus, czyli legenda polskiego rolnictwa, został dziś sprzedany za 74 miliony złotych. Ceniona przez rolników marka trafiła w ręce owianej tajemnicą firmy, którą zarejestrowano 1 lipca 2024 roku.

Jak przebiegała sprzedaż Ursusa?

Historia Ursusa zaczęła się w 1893 roku. Firma niewątpliwie przyczyniła się do rozwoju rolnictwa w Polsce. Ciągniki produkowane kilkadziesiąt lat temu do dziś pracują w lokalnych gospodarstwach i cieszą się uznaniem wśród producentów. Znane i cenione za swoją niezawodność Ursusy C-330 czy C-360 spotykane są na każdym kroku.

W ostatnich latach Ursus napotkał jednak wiele przeciwności, które finalnie doprowadziły firmę do upadłości. Liczne próby ratowania przedsiębiorstwa nie przynosiły bowiem pozytywnych skutków. Upadłość ogłoszono 12 lipca 2021 roku. Na tym jednak historia Ursusa się nie skończyła. Syndyk wystawił majątek firmy na sprzedaż.

Kwota, którą początkowo miał zapłacić nowy właściciel marki, oscylowała na poziomie 125 milionów złotych. Wówczas nie złożono jednak żadnej oferty – Ursus nie został sprzedany. W drugim przetargu zapadła decyzja o zmniejszeniu kwoty do 99 milionów złotych. Niemniej, cena wciąż była zbyt wysoka dla potencjalnych kupców.

Sytuacja zmieniła się w trakcie trzeciego przetargu, który zaplanowano na 24 października. Cena wywoławcza, jaką ustalono, oscylowała na pułapie 74 milionów złotych. To aż o 51 milionów złotych mniej niż na samym początku. Obniżenie ceny okazało się skuteczne, gdyż przedsiębiorstwo Ursus zostało sprzedane. Co dalej z legendarną marką?

Kto kupił Ursusa?

Ursusa, o czym jako pierwsza dowiedziała się redakcja portalu Wiadomości Rolnicze Polska, nabyła firma M.I. CROW SP. Z O.O. Nowy właściciel legendarnej marki owiany jest jednak tajemnicą. Firma została zarejestrowana 1 lipca 2024 roku, a więc niecałe cztery miesiące przed zakupem. Kapitał zakładowy, względem poczynionej inwestycji, wydaje się dość niski – wynosi 50 tysięcy złotych.

Tajemnicza wydaje się również podstawowa działalność firmy, która została ujęta w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ma ona bowiem zajmować się produkcją statków powietrznych, statków kosmicznych i podobnych maszyn. Podstawową działalnością firmy jest ponadto produkcja konstrukcji metalowych i ich części, a także broni i amunicji.

Ursus – co w pakiecie?

Firma zakupiła przedsiębiorstwo Ursus S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie z wyłączeniem środków pieniężnych jakie znajdowały się w masie upadłości do dnia zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa Ursus. W skład przedsiębiorstwa Ursus wchodzą zakłady produkcyjne znajdujące się w Dobrym Mieście oraz w Lublinie.

Idź do oryginalnego materiału