Urząd milczy przez wiele miesięcy? Rząd ma rozwiązanie, dał zielone światło

1 miesiąc temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie zasady milczącego załatwienia spraw w administracji. Resort rozwoju i technologii tłumaczy, iż jeżeli urząd nie wyda decyzji w ustawowym terminie, wniosek zostanie uznany za pozytywnie rozpatrzony. O jakie dokładnie zmiany chodzi i kogo one obejmą?


Wprowadzenie zasady milczącego załatwienia spraw w niektórych obszarach administracji przewiduje projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych oraz wsparcia przedsiębiorczości. Projekt został przyjęty we wtorek (10 czerwca) przez rząd.


Projekt ustawy ws. zasady milczącego załatwienia spraw w administracji. Rząd dał zielone światło


Jak poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM), milcząca zgoda oznacza, iż jeżeli odpowiedni urząd nie wyda decyzji w przewidzianym terminie, wniosek zostanie automatycznie uznany za rozpatrzony pozytywnie.Reklama


Milcząca zgoda ma zostać wprowadzona w takich obszarach jak:
zawieranie przez producentów i handlowców umów z przedsiębiorcami zajmującymi się obrotem, magazynowaniem lub wytwarzaniem paliw;wydawanie pozwoleń na prowadzenie badań skuteczności środków ochrony roślin przez uprawnione podmioty;rejestracja znaków identyfikacyjnych producentów butelek miarowych.


Zasada milczącego załatwienia spraw w administracji. Według rządu zyska mała działalność


Według Kancelarii Premiera oraz resortu rozwoju i technologii proponowane rozwiązania wspierają także rozwój tzw. działalności nierejestrowej. Chodzi o drobną, okazjonalną formę zarobkowania, z której mogą korzystać osoby fizyczne bez konieczności rejestracji firmy.
Dla takich osób projekt ustawy przewiduje odejście od miesięcznego limitu przychodów na rzecz limitu kwartalnego, przez co zmniejszy się dla nich ryzyko wypadnięcia z działalności nierejestrowej w przypadku np. nieznacznego przekroczenia limitu w jednym miesiącu.
Według KPRM, jest to szczególnie istotne dla osób, które prowadzą działalność sezonową. Osoby te nie będą musiały monitorować miesięcznych przychodów i obawiać się konieczności rejestracji działalności w przypadku przekroczenia limitu już po jednym miesiącu.
Idź do oryginalnego materiału