Urząd skarbowy ruszył na łowy. Oni są na celowniku

1 tydzień temu
Zdjęcie: Urząd skarbowy Źródło: Shutterstock


Wynajmujesz turystom mieszkanie przez platformy Booking lub Airbnb? Dla wielu to solidny zastrzyk gotówki. Zwłaszcza, gdy posiada się lokal w atrakcyjnej lokalizacji, gdzie odwiedzających nie brakuje. Urzędy skarbowe postanowiły przyjrzeć się temu zjawisku. Są już pierwsze kary.


W tej sytuacji mamy do czynienia z typowym chaosem prawnym. Według informacji „Gazety Wyborczej”, urzędy skarbowe ruszyły z kontrolami. Na celowniku są te osoby, które wynajmują innym mieszkania za pośrednictwem Booking i Airbnb. Skarbówka nakazuje zakładanie działalności gospodarczych i zapłatę zaległych podatków choćby do pięciu lat wstecz. Działania tej instytucji gryzą się z niedawnym pismem Ministerstwa Finansów. Resort informował, iż w takich sytuacjach nie trzeba zakładać działalności i można rozliczać się w ramach najmu prywatnego.


To trzeba czy nie trzeba?


Zgodnie z polskim prawem, działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Oznacza to, iż o ile wynajmujesz mieszkanie regularnie (np. na przestrzeni wielu miesięcy) i czerpiesz z tego korzyści, może to być uznane za działalność gospodarczą. jeżeli jednak wynajem ma charakter okazjonalny, nie jest głównym źródłem dochodu i nie odbywa się regularnie, to w takim przypadku nie ma obowiązku zakładania działalności. Wszystko zależy więc od interpretacji urzędu skarbowego.


Ile wynosi podatek?


W przypadku wynajmu prywatnego to najczęściej 8.5 proc. od przychodu do 100 tys. zł. Powyżej tej kwoty 12.5 proc. Z kolei w przypadku działalności gospodarczej należy wybrać formę opodatkowania. Podatek liniowy (19 proc.) lub na zasadach ogólnych (12 proc. lub 32 proc., w zależności od dochodu). Można się spodziewać, iż w najbliższej przyszłości takich kontroli będzie więcej, również z powodu wprowadzonej niedawno w Polsce unijnej dyrektywy DAC7.


DAC7. O co chodzi?


Platformy sprzedaży internetowej (np. Allegro, Vinted, OLX, Booking, Airbnb) mają teraz obowiązek częstszego raportowania do skarbówki. Mowa o tych sprzedawcach, którzy zrealizowali 30 lub więcej transakcji lub gdy łączna kwota jest wyższa niż 2 tys. euro.
Idź do oryginalnego materiału