USA: Aresztowano dwóch rosyjskich cyberhakerów odpowiedzialnych za wyłudzenie 16 milionów dolarów

3 godzin temu

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało we wtorek o aresztowaniu dwóch Rosjan podejrzanych o udział w cyberatakach wymierzonych w instytucje publiczne i prywatne. Roman Bierieżnoj (33 lata) i Jegor Gliebow (39 lat) mieli stosować oprogramowanie typu ransomware o nazwie Phobos, aby wyłudzać pieniądze od swoich ofiar.

Według śledczych hakerzy zaatakowali ponad 1000 instytucji, w tym szpitale oraz szkoły, wyłudzając co najmniej 16 milionów dolarów. “Ransomware” to typ złośliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do systemów komputerowych i żąda okupu za ich odblokowanie.

Sankcje na rosyjską infrastrukturę cyberprzestępczą

Równocześnie USA, Wielka Brytania i Australia ogłosiły sankcje wobec rosyjskiego dostawcy usług hostingowych Zservers oraz dwóch Rosjan za wspieranie działalności grupy cyberprzestępczej LockBit.

– Zservers zapewnił cyberprzestępcom dostęp do specjalistycznych serwerów i infrastruktury komputerowej, zaprojektowanej w celu unikania wykrycia przez organy ścigania – poinformował Departament Stanu USA.

Osłabienie grupy LockBit

W lutym 2024 roku brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) oraz FBI przejęły kontrolę nad stroną internetową LockBit, która służyła do organizowania ataków ransomware.

Choć grupa próbowała odbudować swoje operacje w kolejnych miesiącach, NCA ocenia, iż jej działalność została znacząco ograniczona.

– Zagrożenie ze strony LockBit jest w tej chwili mniejsze niż przed operacją – podkreślili brytyjscy śledczy.

PAP / Biznes Alert

Hakerzy wspierani przez Pekin włamali się do systemów amerykańskiego resortu finansów

Idź do oryginalnego materiału