Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych proponuje wdrożenie przepisów, które skutecznie położyłyby kres anonimowym zakupom luksusowych nieruchomości.
Nowe prawo będzie wymagało od osób pracujących w branży nieruchomości, aby zgłaszały tożsamość rzeczywistych właścicieli firm kupujących nieruchomości w gotówce do Sieci Egzekwowania Przestępstw Finansowych Skarbu Państwa (FinCEN).
Niezwykle trudne zadanie
Zwolennicy walki z korupcją i prawodawcy naciskają na wprowadzenie zasady, która zastąpi obecny patchworkowy system raportowania. Przestępcy od wielu lat ukrywają bowiem nieuczciwie zarobione zyski w nieruchomościach.
Jak poinformowała sekretarz skarbu Janet Yellen, w latach 2015-2020 aż 2,3 miliarda dolarów zostało wypranych za pośrednictwem amerykańskich nieruchomości. – Właśnie dlatego FinCEN podejmuje ten istotny krok, aby oficjalnie wprowadzić rozwiązanie, które raz na zawsze wykorzeni pranie pieniędzy w tym sektorze – powiedziała Erica Hanichak, dyrektor ds. rządowych w grupie FACT Coalition.
Przypomnijmy, iż w kwietniu br. dwupartyjna grupa prawodawców naciskała na agencję rządową, by ta zaostrzyła zasadę, która zdemaskowałaby właścicieli firm fasadowych. Przeprowadzona na ten temat debata znacznie spowolniła prace FinCEN. Co prawda stowarzyszenie American Land Title Association, które reprezentuje ubezpieczycieli tytułów własności, stwierdziło, iż z zadowoleniem przyjmuje nową zasadę, ale zdaniem jego przedstawicieli FinCEN powinien opóźnić jej wdrożenie do czasu zakończenia prac nad zasadą dotyczącą spółek fasadowych.
Podczas gdy banki w USA od dawna są zobowiązane do ustalenia źródła pochodzenia środków swoich klientów i zgłaszania podejrzanych transakcji, branży nieruchomości tego typu zasady nie obowiązują. Zamiast tego FinCEN wprowadził zasady ujawniania informacji o zakupach nieruchomości, znane jako „geographic targeting orders” (GTO), które obowiązują tylko w kilku miastach, w tym w Nowym Jorku, Miami i Los Angeles. Oczekuje się, iż nowa zasada skutecznie rozszerzy GTO na cały kraj.
GTO a rynek nieruchomości
FinCEN wdrożył GTO w 2016 roku po tym, jak dziennik „New York Times” ujawnił, iż prawie połowa luksusowych nieruchomości została zakupiona przez anonimowe firmy fasadowe. – Nakazy te można jednak łatwo ominąću kupując nieruchomości poza obszarami docelowymi – powiedziała Jodi Vittori, ekspert ds. nielegalnych finansów w Carnegie Endowment for International Peace, prywatnej organizacji non-profit zajmującej się wspieraniem międzynarodowej współpracy.