USA podnosi cła na Chiny do 125 proc. Goldman Sachs: światowa gospodarka odczuje skutki

1 tydzień temu

Decyzja prezydenta Donalda Trumpa o gwałtownym podwyższeniu ceł na towary z Chin do 125 proc. wywołała burzę na światowych rynkach i zmusiła analityków Goldman Sachs do zrewidowania prognoz wzrostu gospodarczego dla Chin i świata.


Według raportu Goldman Sachs, wzrost ceł może poważnie uderzyć w chińską gospodarkę, ograniczając jej realny wzrost PKB do 4 proc. w 2025 roku i 3,5 proc. w 2026 roku — to znacznie mniej niż wcześniejsze prognozy na poziomie 4,5 proc. i 4 proc.


W rezultacie nałożonych ceł chińskie władze będą musiały mocniej złagodzić politykę gospodarczą, by zniwelować skutki amerykańskich taryf. Goldman Sachs spodziewa się, iż Chiny obniżą stopy procentowe o 60 pb w tym roku (wcześniej zakładano 40 pb), a deficyt fiskalny wzrośnie do 14,5 proc. PKB (z 10,4 proc. w 2024 roku). Pekin będzie też kontynuować łagodzenie polityki kredytowej i wspierać sektor nieruchomości.

Cła dla reszty państw wejdą w życie z opóźnieniem


Jednocześnie Trump ogłosił 90-dniowe zawieszenie podwyższonych ceł dla innych państw – pozostawiając 10-procentową stawkę. To wywołało euforię na giełdach. Indeks Dow Jones wzrósł o 7 proc., a Nasdaq o 10 proc.


Zdaniem Goldman Sachs decyzja o pauzie w stosowaniu ceł dla reszty świata to element strategii negocjacyjnej USA. Spodziewany efekt to przekonanie innych państw do zawarcia nowych porozumień handlowych. Mimo to ekonomiści utrzymują wysokie prawdopodobieństwo recesji w USA na poziomie 45 proc. Jednocześnie przewidują, iż PKB wzrośnie w 2025 roku o 0,5 proc.


Dla Chin wyzwaniem przez cały czas jest rosnąca presja na eksport i rynek pracy. Według szacunków choćby 20 mln pracowników w Chinach jest zatrudnionych w branżach eksportujących do USA. To oznacza, iż ograniczenia handlowe mogą znacząco pogorszyć sytuację na rynku pracy.


Eksperci podkreślają, iż podwyżki ceł mogą mieć efekt domina. Spowolnienie gospodarcze w Chinach może odbić się na globalnym wzroście, zwłaszcza w gospodarkach rozwijających się i krajach powiązanych z chińskimi łańcuchami dostaw.




Polecamy również:



  • Trump zaskakuje rynki. Rekordowe cła na Chiny i pauza dla reszty świata

  • Chiny odpowiadają Trumpowi: wojna handlowa wkracza w nową fazę

  • Ile zarabia kolega z pracy? Polacy chcą znać przedziały wynagrodzeń, a choćby dokładne kwoty

  • Biznes w UE tonie w przepisach. „Harmonizacja prawa to dziś warunek rozwoju przedsiębiorczości”

Idź do oryginalnego materiału