W środę administracja prezydenta Joe Bidena dodała ponad dwadzieścia chińskich podmiotów do amerykańskiej listy ograniczonego handlu. Wśród nowych firm objętych sankcjami znalazły się Zhipu AI, twórca dużych modeli językowych, oraz Sophgo, firma zajmująca się produkcją chipów, której komponenty były nielegalnie wykorzystywane w produktach Huawei.
Nowe zasady dotyczące eksportu technologii
Departament Handlu Stanów Zjednoczonych nałożył surowsze restrykcje na eksport technologii, szczególnie w zakresie półprzewodników, które mogą być wykorzystywane do sztucznej inteligencji. Celem tych działań jest utrudnienie dostępu do technologii, które mogą być wykorzystane przez chińską armię i firmy związane z Huawei, które od 2019 roku znajdują się na liście podmiotów objętych sankcjami. Zhipu AI i Sophgo, a także inne powiązane z nimi firmy, zostały dodane do tej listy w związku z podejrzeniami o wspieranie chińskich ambicji wojskowych, w tym modernizacji technologii wojskowej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Wzmocnienie kontroli nad chipami
W odpowiedzi na nielegalne działania związane z wykorzystywaniem chipów w produktach Huawei, administracja Bidena wprowadziła dodatkowe kontrole nad przepływem półprzewodników do Chin. Zaktualizowane zasady obejmują m.in. fabryki chipów i firmy zajmujące się pakowaniem komponentów, które eksportują technologie mogące wspierać rozwój chińskiej sztucznej inteligencji. Zgodnie z nowymi regulacjami, chipy wykorzystywane w systemach AI, o węzłach 14-16 nanometrów, wymagają specjalnych licencji eksportowych.
Reakcja firm i przyszłość sankcji
Zhipu AI, którego inwestorami są Alibaba i Tencent, zapewniło, iż decyzja o umieszczeniu na liście nie wpłynie znacząco na jego działalność. Firma twierdzi, iż posiada wystarczającą technologię, aby kontynuować rozwój swoich projektów niezależnie od sankcji. Z kolei Sophgo, powiązana z chińskim producentem sprzętu do wydobywania kryptowalut Bitmain, również zaprzeczała jakimkolwiek powiązaniom z Huawei.
Nowe przepisy są częścią szerszej strategii USA mającej na celu kontrolowanie rozwoju zaawansowanych technologii na całym świecie, a także zapobieganie przekierowywaniu technologii o podwójnym zastosowaniu do podmiotów związanych z chińskim sektorem obronnym.
Te działania są kolejnym krokiem w eskalującej rywalizacji technologicznej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, mającej na celu utrzymanie przewagi technologicznej i zabezpieczenie interesów narodowego bezpieczeństwa.