UTK: Pasażerowie kolei w III kwartale 2024 r.

1 miesiąc temu

W III kwartale 2024 roku kolej w Polsce odnotowała imponujący wzrost liczby pasażerów – o 8,7 mln więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Wzrosty te zaobserwowano w 15 województwach, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu transportem kolejowym w całym kraju. Jedynym wyjątkiem było województwo śląskie, gdzie liczba pasażerów spadła o 1,2%.

Województwa z największym wzrostem liczby pasażerów

Województwo mazowieckie, będące liderem pod względem liczby podróżnych, odnotowało wzrost o 13,3%, co przełożyło się na 26,3 mln pasażerów. Kolejnym regionem była Małopolska, która drugi kwartał z rzędu osiągnęła najwyższą dynamikę wzrostu – 26%, czyli o 1,9 mln więcej podróżnych. Wynik ten zawdzięcza m.in. wprowadzeniu dwóch popularnych ofert biletowych: Biletu Metropolitalnego oraz Małopolskiego Biletu Zintegrowanego. W województwie pomorskim, które odprawiło 21,3 mln pasażerów, wzrost wyniósł 9,6%.

Udział województw w liczbie pasażerów

Mazowsze i Pomorze odprawiają razem 46,1% wszystkich pasażerów w Polsce. Mazowsze pozostaje liderem z wynikiem ponad 25,5%, podczas gdy udział Pomorza wynosi 20,6%. Najmniejszy udział tradycyjnie ma województwo podlaskie, utrzymując się poniżej 1%. Największy wzrost udziału zanotowała Małopolska (+1,2 punktu procentowego), podczas gdy największy spadek przypadł Śląskowi (-0,7 punktu procentowego).

Wskaźnik wykorzystania kolei

Wskaźnik wykorzystania kolei w Polsce wyniósł 2,7, co oznacza wzrost rok do roku o 0,2. Województwo pomorskie przewodzi z wynikiem 9, co jest jednocześnie największym wzrostem (+0,79). Mazowsze i Małopolska również osiągnęły znaczące wzrosty, odpowiednio +0,56 i +0,54.

Porównanie III i II kwartału 2024 r.

W porównaniu z II kwartałem liczba pasażerów zmniejszyła się o 0,7%. Największy wzrost liczby pasażerów w ujęciu kwartalnym odnotowało województwo pomorskie (+1,4 mln, +7,1%), natomiast najwyższy procentowy wzrost miał miejsce w zachodniopomorskim (+24,3%). Największe spadki dotyczyły województw łódzkiego (-13% pasażerów) i wielkopolskiego (-0,7 mln pasażerów).

Transport kolejowy w Polsce rośnie w siłę, a różnorodność dynamiki w poszczególnych regionach odzwierciedla specyficzne wyzwania i szanse, jakie stoją przed lokalnymi przewoźnikami. Trwające inwestycje w infrastrukturę oraz nowe oferty biletowe przyczyniają się do wzrostu popularności kolei, co widać po wynikach większości województw.

Screenshot

Fot. Sektorkolejowy

Idź do oryginalnego materiału