Utrata karty płatniczej za granicą. Zareagować trzeba natychmiast. Co robić?

4 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Zgubienie karty płatniczej podczas urlopu za granicą z pewnością nie jest w planach niczyjej wycieczki. Warto jednak przygotować się na taką ewentualność. Znajomość podstawowych kroków pozwoli uniknąć większych problemów finansowych i spokojnie dokończyć wakacje.


Utrata karty płatniczej za granicą. Co robić? Działaj tak szybko, jak to możliwe


Gdy tylko zorientujesz się, iż zgubiłeś kartę, nie zwlekaj ani chwili. Pierwszym krokiem jest zablokowanie karty w systemie bankowym.


Zrób to jeszcze zanim zaczniesz szukać karty w mniej oczywistych miejscach niż portfel, torba czy schowek auta. Większość polskich banków oferuje całodobowe linie telefoniczne. Zapisz te numery w telefonie przed wyjazdem albo skorzystaj z aplikacji mobilnej banku.


jeżeli masz dostęp do internetu, zaloguj się do bankowości internetowej i zablokuj kartę samodzielnie. To najszybszy sposób na zabezpieczenie środków. Wiele banków oferuje czasowe zablokowanie karty. Dlatego, gdyby szczęśliwie się odnalazła, nie ma potrzeby jej wymieniać.


Jak zgłosić zgubienie karty płatniczej w banku?


Po zablokowaniu karty i upewnieniu się, iż faktycznie nie ma jej nigdzie, gdzie potencjalnie mogłaby się znajdować, skontaktuj się z bankiem. Będziesz musiał podać dane osobowe, numer karty (jeśli go pamiętasz) oraz okoliczności utraty. Bank może zapytać o ostatnie transakcje - to standardowa procedura weryfikacyjna.Reklama
jeżeli korzystasz z aplikacji bankowej, procedura weryfikacji jest znacznie prostsza i szybsza: nie wymaga rozmowy z konsultantem.
Większość banków oferuje możliwość wydania karty zastępczej za granicą, ale usługa ta jest płatna i może potrwać kilka dni. Dlatego, jeżeli nie jesteś na naprawdę długich wakacjach, lepiej wybierz opcję przesłania nowej karty na adres w Polsce.


Kradzież karty płatniczej. Sprawdź historię transakcji


Bezpośrednio po zablokowaniu karty przejrzyj historię ostatnich transakcji w aplikacji bankowej lub przez internet. Sprawdź, czy nie pojawiły się podejrzane operacje. jeżeli zauważysz płatności, które nie zostały wykonane przez Ciebie, od razu zgłoś je bankowi jako transakcje nieautoryzowane.
Bank jest zobowiązany do zbadania sprawy i zwrotu środków, jeżeli transakcje zostały wykonane bez twojej wiedzy. Ważne jest szybkie działanie - im wcześniej zgłosisz problem, tym lepiej.


Alternatywne sposoby płatności za granicą


Opcji jest kilka. Po pierwsze, możesz oczywiście korzystać z drugiej karty, jeżeli ją posiadasz lub karty partnera.
Dobrym sposobem jest korzystanie z aplikacji mobilnej do płatności. Za granicą najlepiej korzystać z opcji NFC, ponieważ do płatności nie jest wymagany internet, jak ma to miejsce np. przy płatnościach przez Google Pay.
Kolejną opcją jest PayPal, stosunkowo popularny w wielu krajach. Do jego obsługi jest jednak potrzebne połączenie z internetem. W takim wypadku najlepiej jest korzystać z danych mobilnych w roamingu, a nie łączyć się z lokalnym, niezabezpieczonym odpowiednio wi-fi.
Zawsze dobrym rozwiązaniem jest też oczywiście gotówka: można ją wypłacić z bankomatu z pomocą telefonu obsługującego NFC (jeśli mamy tę funkcję i jest uruchomiona w aplikacji bankowej).


Utrata karty za granicą. Wsparcie ambasady i ubezpieczenia


W przypadku poważnych problemów finansowych skontaktuj się z polskim konsulatem. To może być najlepsza możliwość zwłaszcza w czasie wakacji poza granicami Unii Europejskiej.
Warto sprawdzić, czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty związane z utratą dokumentów płatniczych. Niektóre polisy pokrywają wydatki na wydanie karty zastępczej czy transfer pieniędzy.
Aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, zawsze noś karty w różnych miejscach - jedną w portfelu, drugą w bagażu. Przed wyjazdem zapisz numery telefonów do banku i na wszelki wypadek zawsze miej przy sobie trochę gotówki. jeżeli do tej pory nie korzystałeś z aplikacji bankowej, zainstaluj ją i sprawdź, jakie są funkcje płatności telefonem dostępne dla Ciebie za granicą.
KO
Idź do oryginalnego materiału