Uwaga! Konfiskują ciągniki rolnicze

5 miesięcy temu

Mundurowi konfiskują ciągniki rolnicze. Bowiem w marcu br. weszły w życie przepisy, które nie tylko dopuszczają, ale wręcz nakazują mundurowym konfiskatę pojazdu. Dotyczy to nie tylko samochodów osobowych, ale również pojazdów rolniczych. Sprawdź, w jakich okolicznościach grozi konfiskata ciągnika.

Od 14 marca 2024 r. policja może skonfiskować rolnikowi nie tylko auto, ale również inne pojazdy rolnicze. Jak się okazuje mundurowi konfiskują również ciągniki z osprzętem. Uważaj, by nie stracić maszyn!

Rolniku uważaj, żeby nie stracić sprzętu!

Przypominamy, iż od 14 marca br. obowiązują przepisy nowelizacji Kodeksu karnego, zgodnie z którymi policja może, a w niektórych przypadkach wręcz ma obowiązek, skonfiskować pojazd. Warto wiedzieć, iż nie dotyczy to tylko samochodów osobowych. Jak się okazuje, policjanci konfiskują również ciągniki rolnicze. W jakiej sytuacji można stracić sprzęt rolniczy? Policja z urzędu dokonuje konfiskaty ciągnika w razie zatrzymania nietrzeźwego kierowcy pojazdu rolniczego ze stężeniem alkoholu ponad 1,5 promila. Konfiskata dotyczy też rolnika, który spowodował wypadek i uciekł.

Skonfiskowany pojazd przepada na rzecz Skarbu Państwa i trafia na licytację. Na pierwszej licytacji cena wywoławcza będzie wynosić 75% wartości pojazdu ustalonej przez rzeczoznawcę. A jeżeli nie znajdzie się nabywca, to na drugiej licytacji cena wyniesie 50% wartości. W licytacji będzie mógł wziąć udział każdy, kto nie ma długów wobec państwa, posiada polskie obywatelstwo i pełną zdolność do czynności prawnych. Warto również wiedzieć, iż jeżeli ciągnik zostanie poważnie uszkodzony lub zniszczony bądź nie jest własnością kierującego, wówczas na rzecz Skarbu Państwa przepada jego równowartość.

W niecały miesiąc zarekwirowano setki pojazdów

Od połowy marca policja na podstawie nowych przepisów zarekwirowała kilkaset pojazdów. Konkretnie to tymczasowo zajęto ich 480. Odbierane przez mundurowych auta i inne pojazdy są zatrzymywane na policyjnych parkingach na siedem dni. Zaś dalsze decyzje o zajęciu pojazdu wydaje prokurator oraz sąd, który orzeka przepadek pojazdu. Ponieważ skala zjawiska niestety okazuje się duża, rząd pracuje nad nowelizacją przepisów. Bowiem w tej chwili w przypadku, gdy kierowca ma ponad 1,5‰ alkoholu we krwi, policja ma obowiązek skonfiskować auto lub inny pojazd, którym sprawca się porusza. Natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało rezygnację z przepisu o obligatoryjnym przepadku pojazdu mechanicznego. Prowadzone są prace, które mają dać sędziom więcej swobody w orzekaniu o przepadku pojazdu. Ściśle mówiąc, sędzia będzie mógł zamienić konfiskatę sprzętu na karę finansową.

Policjanci konfiskują ciągniki z osprzętem

Policjanci konfiskują ciągniki rolnicze

fot. zrzut ekranu, Facebook

Przepisy dotyczą wszystkich obywateli, również rolników. A wśród skonfiskowanych pojazdów są też ciągniki rolnicze. Chociażby wczoraj, 15 kwietnia br. pod Zambrowem funkcjonariusze łomżyńskiej komendy policji zatrzymali 63-letniego mężczyznę, który w stanie nietrzeźwości stracił kontrolę nad pojazdem i wpadł do rowu, po czym oddalił się z miejsca zdarzenia. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 2,3 promila alkoholu w jego organizmie. Policja skonfiskowała więc z urzędu należący do niego ciągnik wraz z naczepą.

Źródło: infor.pl, money.pl, mylomza.pl

Idź do oryginalnego materiału