Europejska agencja policyjna Europol podczas trzymiesięcznej operacji przechwyciła nielegalne, podrabiane środki ochrony roślin w rekordowych ilościach. Skonfiskowano 2,04 tys. ton nielegalnych pestycydów.
Podrabiane środki ochrony roślin zostały wykryte w ramach międzynarodowej operacji Srebrny Topór prowadzonej już ósmy rok. Akcja jest efektem współpracy Europolu m.in. z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), Komisją Europejską i CropLife International, stowarzyszeniem branżowym firm produkujących środki ochrony roślin.
Rekordowe ilości nielegalnych pestycydów
W ramach corocznej międzynarodowej akcji Europolu przeciwko nielegalnym środkom ochrony roślin przejęto 2,04 tys. ton pestycydów. Podczas akcji aresztowano 21 osób oraz zlikwidowano kilka zakładów produkujących nielegalne pestycydy. Operacja trwała od 23 stycznia do 28 kwietnia br. i wzięły w niej udział siły bezpieczeństwa ze wszystkich państw Unii Europejskiej oraz pięciu państw partnerskich (Australii, Brazylii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych).
Te nielegalne chemikalia mogą być niedrogie, ale powodują ogromne straty w środowisku, zdrowiu publicznym i kluczowych dla nas rodzinach pszczelich. Usuwając te nieuregulowane zagrożenia, przyczyniamy się do zdrowszej przyszłości Unii Europejskiej — przekazała Catherine De Bolle, dyrektor Europolu.
Była to już ósma akcja tego typu, ale nigdy wcześniej nie skonfiskowano tak dużej ilości nielegalnych produktów. W sumie w ramach akcji Srebrny Topór przechwycono już łącznie 7 mln ton podrabianych środków ochrony roślin. Pierwsza akcja miała miejsce w 2015 r. i wówczas wycofano z rynku 190 ton podrabianych pestycydów. Z roku na rok ta liczba rośnie. W tym roku przechwycono dwukrotnie więcej nielegalnych pestycydów niż w 2022 r.
Gdzie sprzedawane są podróbki środków ochrony roślin?
Akcja Srebrny Topór ma na celu przeciwdziałanie nielegalnej produkcji, importowi i handlowi środkami ochrony roślin. Zwraca także uwagę na podrabiane produkty sprzedawane pod marką własną producentów pestycydów. Władze przyjrzały się przede wszystkim temu, co dzieje się na granicach krajowych, ale zwróciły także uwagę na to, czy pestycydy były oferowane lub sprzedawane przez internet.
Jak wynika z przeprowadzonych interwencji, głównym źródłem nielegalnych pestycydów jest Azja Południowa. Jednak duża część produkcji i pakowania produktów ma miejsce w Unii Europejskiej.
Podrabiane produkty mogą być bardzo szkodliwe
Stosowanie i sprzedaż środków ochrony roślin podlega ścisłym regulacjom. Według dyrektora generalnego Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) Ville Itälä, przemyt pestycydów stanowi zagrożenie dla europejskich konsumentów i środowiska. Podrabiane produkty mogą być bardzo szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi. Mają również negatywny wpływ na europejską gospodarkę, m.in. szkodzą wizerunkowi firm z sektora rolno-spożywczego.
Zdaniem dyrektora generalnego CropLife Europe, Oliviera de Matosa, podrabiane i nielegalne substancje podważają Zielony Ład i strategię Komisji Europejskiej „od pola do stołu”. Jak podkreślił:
Sfałszowane i nielegalne środki ochrony roślin podważają Zielony Ład i strategię „od pola do stołu”. Podważają europejską gospodarkę i reputację wszystkich uczestników łańcucha rolno-spożywczego. Dzięki współpracy zainteresowanych stron możemy w dalszym ciągu opierać się na sukcesie tej operacji.
Co grozi za zakup i stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin?
Jak ustrzec się przed zakupem podrabianych środków ochrony roślin? Najlepiej preparaty kupować w Polsce, w sklepach, hurtowniach lub u dystrybutorów zarejestrowanych przez PIORiN. Legalne pestycydy są zarejestrowane są przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Roślin i opatrzone polskojęzyczną etykietą, trwale przytwierdzoną do opakowania. Preparaty bez zezwolenia, bez etykiety, oferowane na straganach czy w internecie w podejrzenie niskiej cenie, powinny wzbudzić naszą czujność. Bowiem, za stosowanie nielegalnych pestycydów grożą poważne konsekwencje.
Konkretnie to za zakup oraz stosowanie podrobionych i nielegalnych środków ochrony roślin oprócz takich podstawowych kwestii, jak utrata zdrowia, straty w plonach oraz stworzenie zagrożenia dla środowiska grożą również inne konsekwencje. Mianowicie jest to utrata unijnych dotacji, a także odpowiedzialność karna.
Czytaj również: Gospodarcze skutki wycofania glifosatu z UE zaskakują
Źródło: gfactueel.nl, vilt.be