Kryptowaluty „up only„? Nie do końca. Wielu traderów krótko- i średnioterminowo przez cały czas obstawia spadki, co stwarza z kolei okazję dla byków. Rynek krypto, który cechuje się dużą zmiennością, często wynoszony jest na nowe poziomy cenowe właśnie dzięki kaskadom likwidacji wylewarowanych na dźwigni pozycjom spekulantów, którzy polują, lub próbują złowić, stronę przeciwną. Przyjrzyjmy się dzisiaj kilku tokenom które, jeżeli grający na krótko nie mają racji, mogą spowodować kontynuację wzrostów i zmianę nastrojów z niedźwiedzich na bycze.
Kryptowaluty które mogą wysprzęglić pesymistów
Open interest (OI) to liczba otwartych pozycji terminowych na danym aktywie, a inaczej: miara zainteresowania spekulantów jego dalszą trajektorią cenową. Co do zasady, im większe OI tym więcej traderów obstawia wzrosty lud spadki, a co za tym idzie potencjał na tzw. long lub short squeeze, czyli udane polowanie strony przeciwnej, jest większy.
Rynek kryptowalut w dniu 23 listopada nie cechuje się spektakularnym wolumenem, przynajmniej w porównaniu do „nowej normy” chociażby z pierwszej połowy listopada. Jest natomiast dużo wyższy niż obroty październikowe. Nie oznacza to również, iż zainteresowanie traderów zaniknęło, wręcz przeciwnie. Przyjrzyjmy się teraz kilku dużym tokenom, na których spekulanci obstawiają iż „spadną”, co może potencjalnie doprowadzić, paradoksalnie, do ich wzmożonej aprecjacji.
Jak pokazują dane serwisu CoinGlass, Bitcoin Cash (BCH) przyciągnął pieniądze grających na krótko w wymiarze 52,61 mln USD w otwartych krótkich pozycjach w ciągu ostatnich -nastu godzin, co stanowi przyzwoite 52,62% całkowitego, 12-godzinnego OI. Warto też zwrócić uwagę na kryptowaluty Polkadot (DOT) i Tellor (TRB) z odpowiednio 44,55 mln USD (52,51%) i 120,21 mln USD (52,25%) w otwartych krótkich pozycjach oraz Avalanche (AVAX).
Przedostatni zwycięzcą oraz zaszczytne drugie miejsce na podium
I to właśnie blockchain warstwy pierwszej, Avalanche (AVAX), wyłania się jako jeden z dwójki kluczowych kandydatów w naszym zestawieniu, z aż 216,49 milionami dolarów w otwartych krótkich pozycjach, co stanowi 51,83% jego 12-godzinnego OI. Notowany po cenie 20,60 USD (na moment powstawania tego tekstu), $AVAX może pochwalić się kapitalizacją rynkową w wysokości 7,37 mld USD, przy 24-godzinnym wolumenie obrotu odpowiadającym 7,5% jego kapitalizacji całkowitej. Oznacza to, iż wagowo stosunek krótkich pozycji do wolumenu transakcyjnego robi się tu całkiem interesujący. Dodatkowym zapalnikiem dla potencjalnego short squeeze mogłaby być wiadomość na temat rozwoju współpracy holdingu inwestycyjnego JPMorgan Chase z Fundacją Avalanche, co, jako nowinka, miało niedawno miejsce.
Na podium obok AVAX znajduje się Tellor i jego kryptowaluta Tributes ($TRB), z największą w naszym zestawieniu wagą przyporządkowanom otwartym krótkim pozycjom. Warto podkreślić, iż aż 120,21 mln USD w shortach jakie pojawiły się w ciągu ostatnich 12 godzin jest aż 2,4-krotnie większe aniżeli 24-godzinny wolumen obrotu kryptowaluty TRB wynoszący 49,48 mln USD. Podczas gdy wartość otwartych pozycji krótkich na Tellor Tributes stanowi blisko połowę jego całkowitej kapitalizacji wynoszącej 222,51 mln USD, zaleca się ostrożność, ponieważ TRB doświadczył już potężnej aprecjacji wynoszącej 700% tylko w ciągu tego roku. o ile pesymiści faktycznie mają rację, token może czekać realizacja zysków i duża korekta.
Granie pod potencjalny short squeeze, jak każdy zakład, wiąże się z dużym ryzykiem. Inwestorom i traderom zaleca się ostrożność, ponieważ rynek jest kapryśny, a scenariusze w dużej mierze nieprzewidywalne. Warto jednak na koniec zaznaczyć, iż zarówno AVAX jak i Tellor miały już w przeszłości bardzo wyraziste epizody wysprzęglania grających na krótko i próżno oczekiwać, iż nie pojawią się one już nigdy w przyszłości.
Zastrzeżenie: Inwestycje w kryptowaluty są obarczone ryzykiem. Tekst ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady inwestycyjnej w rozumieniu polskiego prawa.