Zakup mieszkania to decyzja na lata, nierzadko pochłaniająca oszczędności życia i do tego związana z kredytem na lata. Przed skupiamy się na kwestiach finansowych, sfinalizowaniu kredytu, nierzadko też już zaczynamy w głowach urządzać nasze wymarzone gniazdko. Jednocześnie zapominamy o niektórych kosztach, prawnych pułapkach i ukrytych wadach, które zwykle gwałtownie dają o sobie znać i znacząco podnoszą koszty, zarówno w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, jak i pierwotnego.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy mieszkania są za drogie?
Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania? Sprawdź, o co pytać
Pierwsza lampka powinna zapalić się już w trakcie oglądania nieruchomości. Zwróć uwagę na okolicę, drogi dojazdowe, przystanki, budynek z zewnątrz (np. czy jest ocieplony), klatkę schodową. To istotne elementy, które na co dzień wpływają na komfort życia. Bardzo istotny jest też stan techniczny mieszkania. O co zapytać w przypadku mieszkań z rynku wtórnego?
Kiedy był przeprowadzany dokładny remont instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej,
Kiedy wymieniane były okna i czy wszystkie otwierają się bez problemu,
Jakie jest ogrzewanie.
Zwróć też uwagę na stan podłóg i ścian. Dotyczy to szczególnie mieszkań odświeżonych lub po remoncie. Może się bowiem okazać, iż nieruchomość została "przypudrowana" przed sprzedażą, by zwiększyć jej wartość, ale z materiałów kiepskiej jakości. To niestety może oznaczać, iż gwałtownie będzie potrzebny kosztowny remont. Zweryfikuj też comiesięczne opłaty do administracji, najlepiej z kilku miesięcy.
Dokumentację przeanalizuj także w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego. choćby nowe bywa niepozbawione wad. Zweryfikuj dewelopera, jego poprzednie zrealizowane już inwestycje, kiedy planowane jest zakończenie prac, dostępne media, miejsca postojowe i garażowe, zakres prac wykończeniowych.
Bardzo ważne jest upewnienie się co do stanu prawnego nieruchomości. Warto to zrobić jeszcze przed podpisaniem umowy przedwstępnej. Czy mieszkanie ma księgę wieczystą? Kto jest jego właścicielem i współwłaścicielem? Czy mieszkanie jest własnościowe, czy spółdzielcze? Czy właściciele mają zobowiązania wobec wspólnoty, spółdzielni? To pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek związanych z nieuregulowanym stanem prawnym nieruchomości, obciążeniami albo zafałszowanymi dokumentami.
Co sprawdzać przy kupnie mieszkania? Dokładnie przeanalizuj umowę
Wiele osób ma zwyczaj podpisywania umowy bez czytania. Nie trzeba chyba podkreślać, iż to kiepski pomysł. Zanim zdecydujesz się na podpisanie jakiejkolwiek umowy, również przedwstępnej, zapoznaj się z każdym zapisem. Skup się przede wszystkim na ograniczeniach związanych z nieruchomością, prawach własności i zobowiązaniach finansowych. Warto się zabezpieczyć i wykupić ubezpieczenie tytułu prawnego od nieruchomości. To polisa, która uchroni cię przed potencjalnymi problemami związanymi np. z wadliwym lub nieprawidłowym tytułem własności, błędami w dokumentacji, ukrytymi obciążeniami. Ubezpieczyciel w tym przypadku zobowiązuje się do pokrycia strat finansowych, jakie poniósł nabywca.
Na co uważać przy umowie przedwstępnej? Tak się zabezpieczysz
W umowie przedwstępnej, która gwarantuje ci "zarezerwowanie" nieruchomości np. na czas zakończenia formalności kredytowych albo przeanalizowania stanu prawnego i określa warunki sprzedaży (w tym ostateczną cenę), powinny się znaleźć:
szczegółowe dane dotyczące sprzedającego i kupującego,
stan prawny inwestycji,
w przypadku rynku pierwotnego oświadczenie dewelopera o posiadaniu pozwolenia na budowę z podaniem jego numeru,
dokładna cena brutto nieruchomości,
szczegółowy metraż,
wysokość zadatku lub zaliczki,
termin zawarcia umowy przyrzeczonej.
Dlaczego to takie ważne? jeżeli sprzedający naruszy któreś z tych ustaleń, będziesz mieć prawo do dochodzenia swoich praw, np. zwrotu zadatku, również na drodze sądowej.
Budowa Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl
"Ukryte koszty" przy zakupie mieszkania. Wiele osób nie zdaje sobie z nich sprawy
Kwota, którą musisz zapłacić za mieszkanie, to niejedyny wydatek. Pułapki finansowe niezwiązane z ukrytymi wadami, remontem lub innymi niespodziankami mogą poważnie wpłynąć na finalny koszt. O czym wiele osób zapomina?
Taksa notarialna, czyli wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu notarialnego. Jej wysokość zależy od wartości nieruchomości.
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego.
Koszty związane z zaciągnięciem kredytu, w tym prowizja bankowa, ubezpieczenie i opłata za wpis hipoteki do księgi wieczystej.
Opłaty sądowe związane z wpisem prawa własności do księgi wieczystej lub kosztami założenia nowej.
Koszty ubezpieczenia nieruchomości.
Prowizja dla pośrednika.
Do tego trzeba też wziąć pod uwagę koszty remontu i wyposażenia.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.