VIG/C-Quadrat TFI utrzymuje pozytywne nastawienie do globalnych rynków akcji w 2025

3 godzin temu

Pomimo obecnej korekty i podwyższonej zmienności VIG/C-Quadrat TFI utrzymuje pozytywne nastawienie do globalnych rynków akcji w 2025 r., poinformował fund manager w Towarzystwie Alan Witczak.

„Pomimo obecnej korekty i podwyższonej zmienności pozostajemy pozytywnie nastawieni do globalnych rynków akcji w 2025 roku. Spółki z tzw. drugiej fazy AI pokazały relatywną siłę pomimo znaczącego wzrostu realnych rentowności, co dobrze rokuje przed otwierającym się sezonem wynikowym. najważniejsze jest odpowiednie zarządzanie ryzykiem oraz selektywne podejście do sektorów” – powiedział Witczak, cytowany w komentarzu rynkowym Towarzystwa.

W ocenie Towarzystwa bardzo optymistyczne nastroje rynkowe oraz znacząca niepewność związana z początkiem prezydentury Donalda Trumpa mogą prowadzić do podwyższonej zmienności w krótkim terminie. Na horyzoncie pojawiają się liczne obawy inwestorów m.in. dotyczące tego, jak nowa polityka handlowa wpłynie na globalny wzrost gospodarczy; czy jest ryzyko drugiej fali inflacji; czy nowy Sekretarz Skarbu Scott Bessent będzie kontynuował ATI (Activist Treasury Issuance) w celu kompresji premii terminowej.

Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI uważają, iż na tych obawach rynek buduje tzw. ścianę strachu, a objawem tego są spadki na rynku akcji.

„Niemniej jednak wydaje się, iż w dalszej perspektywie należy zachować konstruktywne podejście, a rynek będzie wspinał się na tej ścianie z widoczną podwyższoną zmiennością. Wsparciem dla cen akcji będzie dalsza ekspansja oczekiwań co do wzrostu zysków w długim terminie (tzw. terminal growth) na skutek wpływu AI, rozpoczynający się sezon wynikowy oraz ciągle wysoki wzrost gospodarczy wspierany znaczącą poprawą efektywności” – czytamy w komentarzu.

W 2023 roku mimo wzrostu realnych rentowności obligacji spółki z pierwszej fazy AI czyli Big Tech i półprzewodniki osiągały imponujące stopy zwrotu. Zarządzający uważają, iż teraz będzie podobnie.

„Druga faza AI, reprezentowana głównie przez spółki software’owe, ma potencjał do tego, by stać się wyróżniającym segmentem na tle reszty rynku. Na przekór niepewności makroekonomicznych i zmienności na rynkach te spółki mogą pełnić funkcję 'bezpiecznej przystani’ w oczach inwestorów” – zakończono.

VIG/C-Quadrat TFI wchodzi w skład grupy Vienna Insurance Group, która działa na polskim rynku od 1998. W skład grupy kapitałowej VIG wchodzą też firmy ubezpieczeniowe, jak Compensa, InterRisk czy Wiener.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału