Virgil Griffith wychodzi na wolność. Jego badania nad blockchainem były bardzo nie na rękę USA

cryps.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Virgil Griffith


Programista Ethereum Virgil Griffith został 9 kwietnia zwolniony z więzienia, co potwierdzili już urzędnicy Biura Więziennictwa (BOP). Przebywał w zakładzie karnym za to, iż wygłosił… wykład o blockchainie.


  • Virgil Griffith wyszedł na wolność, został aresztowany w 2019 r. za to, iż wygłosił wykład o blockchainie w Korei Północnej.
  • Początkowo skazano go na 63 miesiące więzienia.

Virgil Griffith na wolności

Virgil Griffith wyszedł w końcu na wolność, choć, jak podał deweloper kryptowalut Brantly Millegan, pozostanie jeszcze przez parę tygodni w ośrodku przejściowym.

Tam zaczeka na zakończenie kolejnych etapów procesu zwolnienia warunkowego.

VIRGIL GRIFFITH IS OUT OF PRISON!!!

just released this morning! he’ll be in a halfway house for a few weeks, and parole after that with work restrictions (so a pardon is still important), but HE IS OUT 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏 pic.twitter.com/Q4jRZmryGk

— brantly.eth (@BrantlyMillegan) April 9, 2025

Griffith został aresztowany w 2019 roku za wygłoszenie wykładu na temat technologii blockchain i jej możliwości dot. obchodzenia sankcji, jakie nakładają USA. Programista podzielił się tą wiedzą z ekspertami z… Korei Północnej.

W efekcie rząd USA uznał, iż badacz naruszył ustawę International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), przekazując wrogiemu krajowi „wysoce techniczne informacje”. I tu pojawiła się pierwsza kontrowersja: fragmenty wykładu były powszechnie dostępne w Internecie. Koreańczycy mogli dotrzeć do tej wiedzy bez wykładu eksperta z Fundacji Ethereum.

W styczniu 2020 r. ława przysięgłych USA oskarżyła jednak Griffitha o spisek mający na celu naruszenie IEEPA. On sam początkowo nie przyznał się do winy, a jego adwokaci złożyli wniosek o oddalenie sprawy. Stało się to w październiku 2020 r. Obrona argumentowała, iż Griffith nie naruszył prawa, przedstawił publiczności tylko to, co jest dostępne w sieci.

Wyrok i dalsza walka

Po długiej batalii prawnej, która trwała prawie dwa lata, Griffith przyznał się do winy i został skazany na 63 miesiące więzienia i zapłatę grzywny w wysokości 100 000 USD.

Miało to miejsce w kwietniu 2022 r. Jednak batalia prawna na tym się nie zakończyła. Dwa lata później, w kwietniu 2024 r., prawnicy programisty złożyli wniosek o złagodzenie kary więzienia, czemu sprzeciwili się prokuratorzy z USA, powołując się na działania Griffitha, które uznali za szkodliwe dla bezpieczeństwa narodowego.

Pomimo sprzeciwu prokuratorów, sędzia z Nowego Jorku Kevin Castel wydał w lipcu 2024 r. orzeczenie zmniejszające karę więzienia Griffitha do 56 miesięcy.

Idź do oryginalnego materiału