Vitalik Buterin ma szalony plan dot. zmian w Ethereum. „Będzie proste, jak Bitcoin”

cryps.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Vitalik Buterin


Twórca Ethereum, Vitalik Buterin, przedstawił plan radykalnego uproszczenia protokołu oraz zwiększenia jego wydajności aż stukrotnie, inspirując się prostotą Bitcoina.


  • Nowa propozycja zakłada zastąpienie Ethereum Virtual Machine (EVM) systemem RISC-V, co może przynieść wzrost wydajności o choćby 100 razy,
  • Buterin chce uczynić Ethereum znacznie prostszym, tańszym w utrzymaniu i bardziej zrozumiałym – także dla przyszłych badaczy i deweloperów.

Rewolucja w sercu Ethereum

W opublikowanym 3 maja wpisie na blogu Vitalik Buterin zaproponował śmiałą zmianę – zastąpienie obecnego silnika wykonawczego Ethereum, czyli Ethereum Virtual Machine (EVM), nową architekturą opartą na RISC-V. To otwartoźródłowy zestaw instrukcji, który pozwala na uproszczoną i szybszą komunikację systemu z procesorem.

Jedną z najlepszych rzeczy w Bitcoinie jest jego piękna prostota. Chcę, by Ethereum również podążało tą drogą.

napisał Buterin.

Korzyści i ryzyka

Zastąpienie EVM systemem RISC-V może nie tylko przyspieszyć działanie Ethereum, ale również obniżyć długoterminowe koszty utrzymania protokołu i infrastruktury.

Ułatwiona zostanie również rekrutacja i szkolenie nowych deweloperów, ponieważ RISC-V – jako powszechnie stosowany i lepiej zrozumiały standard – może obniżyć barierę wejścia do ekosystemu Ethereum.

Buterin przekonuje, iż uproszczenie Ethereum może przynieść także inne korzyści: zmniejszenie ryzyka występowania błędów krytycznych (tzw. „catastrophic bugs”), zwiększenie transparentności działania protokołu i wzrost liczby osób zdolnych do prowadzenia badań nad dalszym rozwojem sieci.

Jednak nie wszyscy są tak optymistyczni. Dominick John, analityk z Kronos Research, ostrzega, iż wdrożenie RISC-V może złamać kompatybilność wsteczną, wymusić ogromne zmiany w sposobie pracy deweloperów oraz opierać się na jeszcze niedojrzałych narzędziach.

Do tego dochodzi złożona struktura zarządzania Ethereum. Jak podkreśla John, potrzebne są szerokie konsultacje i zgoda rozproszonych interesariuszy, co stanowi duże wyzwanie koordynacyjne.

Ethereum to nie tylko cena, ale infrastruktura przyszłości

Choć kurs ETH w ostatnich miesiącach nie imponuje dynamiką, to według części ekspertów nie cena jest tu najważniejsza.

Ethereum nie przegrywa, bo cena stoi w miejscu. Ono wygrywa, bo buduje infrastrukturę, którą kopiują inni.

– pisze Thad Pinakiewicz z Galaxy Research w piątkowym biuletynie.

I rzeczywiście – niezależnie od kontrowersji, propozycja Buterina to dowód na to, że Ethereum wciąż stawia na rozwój, a nie tylko utrzymanie obecnego status quo.

Idź do oryginalnego materiału