Vitalik Buterin rozważa zmiany w stakingu Ethereum

2 miesięcy temu

W swoim najnowszym artykule Vitalik Buterin wyraził zaniepokojenie płynnym stakingiem Ethereum. Powodem jest wysoka centralizacja

Vitalik Buterin opublikował nowy artykuł, w którym mówi o możliwych zmianach w podstawowym protokole Ethereum. Programista sugeruje dodanie kilku funkcji do kodu, które pomogą uciec od centralizacji.

Co jest nie tak z płynnym stakingiem Ethereum?

Według Buterina, liquid staking obejmuje w tej chwili “naturalną scentralizowaną mechanikę”. Użytkownicy wybierają największe i najbardziej znane platformy, ale rosnąca liczba węzłów bazowych niesie ze sobą potencjalne zagrożenia.

Protokoły opierają się na różnych metodach bezpieczeństwa, ale każdy z nich ma szereg wad. Jako przykłady programista podaje Lido Finance i Rocket Pool.

Lido wykorzystuje białą listę do weryfikacji operatorów węzłów. Według Buterina może to prowadzić do tego, iż jeden zaatakowany mechanizm kontrolny będzie kontrolował większość wszystkich walidatorów Ethereum.

W Rocket Pool każdy może zostać operatorem. Aby to zrobić, wymagany jest depozyt w wysokości 8 ETH. Buterin twierdzi, iż takie podejście pozwoli napastnikom na atak 51% na sieć i zmusi użytkowników do poniesienia większości kosztów.

Według Dune, w pulach płynnego stakignu znajduje się w tej chwili ponad 12,38 miliona ETH.

źródło: dune.com

Aby rozwiązać problem płynnego stakingu, programista sugeruje, iż “funkcjonalność w protokole” powinna być zapisana, aby pomóc uniknąć wysokiej centralizacji.

Główny problem Ethereum

Przypomnijmy, iż wcześniej Vitalik Buterin wymienił trzy czynniki, bez których Ethereum, jego zdaniem, będzie skazane na porażkę. Wśród nich wskazał skalowalność, portfele smart kontraktów i prywatność.

Ponadto, podczas przemówienia na Blockchain Week w Korei Południowej, współzałożyciel blockchaina stwierdził już, iż głównym problemem Ethereum jest wysoki poziom centralizacji węzłów (węzłów sieci). Zauważył wówczas, iż znalezienie optymalnego rozwiązania może zająć około 20 lat.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

BeInCrypto Polska - Vitalik Buterin rozważa zmiany w stakingu Ethereum

Idź do oryginalnego materiału