Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, stwierdził, iż pierwotna wizja Web3 jako bardziej otwartego stosu internetowego „zeszła nieco na dalszy plan”.
W opublikowanym na blogu artykule Buterin określił rosnące opłaty transakcyjne mianem „winowajcy numer jeden” odejścia od ideałów Web3.
Vitalik Buterin” „Duże opłaty popsuły rynek”
Biznesmen twierdzi, iż ENS jest jedyną aplikacją niefinansową wykorzystywaną na dużą skalę, podczas gdy między światem kryptowalut a zwolennikami decentralizacji nieobjętymi łańcuchem bloków, którzy w tej chwili postrzegają kryptowaluty jako „rozproszenie uwagi”, powstała przepaść ideologiczna. Zwrócił on również uwagę na fakt, iż niewielu rynkowych graczy mówi dziś o konsumenckich płatnościach kryptograficznych i iż „tam, gdzie ludzie używają kryptowalut do przeprowadzania transakcji lub oszczędzania pieniędzy, często robi się to dzięki scentralizowanych środków”, takich jak konta giełdowe lub handel stablecoinem USDT na Tron.
Buterin jest zdania, iż rosnące opłaty transakcyjne wykluczyły z korzystania z blockchainów praktycznie wszystkich oprócz „zdegenerowanych hazardzistów”. Jak twierdzi, są oni„jedyną publicznością, która jest skłonna zapłacić” w czasach, gdy opłaty transakcyjne rosną. Jednak gdy ta niszowa społecznośćdominuje w bazie użytkowników blockchain, w opinii publicznej i wewnętrznej kulturze przestrzeni kryptograficznej prowadzi to do negatywnych skutków.
Zawsze może być lepiej
W swoim artykule Buterin wskazał również na pewne pozytywne zmiany, które miały miejsce w ciągu ostatniego roku, w tym rozwiązania skalujące, takie jak rollupy, standard abstrakcji kont ERC-4337 i lżejsi klienci w Ethereum. Skupił się także na rozwiązaniach zapewniających prywatność, takich jak Railway i Nocturne, i poświęcił dużą część eseju dowodom z wiedzą zerową, – jak to opisał: „nowym, bardzo potężnym narzędziu” używanym do udowadniania, iż coś jest znane bez bezpośredniego ujawniania znanych informacji.
„Programowalność dowodów z wiedzą zerową oznacza, iż możemy ominąć fałszywy plik binarny 'anonimowy, ale ryzykowny’ vs 'KYC, zatem bezpieczny’ i jednocześnie uzyskać prywatność oraz wiele rodzajów uwierzytelniania i weryfikacji” – napisał Buterin.
Przypomnijmy, iż wcześniej Buterin wcześniej opowiadał się za „pulami prywatności” wykorzystującymi zabezpieczenia ZK w celu sprawdzenia, czy użytkownicy nie korzystają z przestępczych adresów blockchain, zachowując jednocześnie anonimowość swoich transakcji.