Vitalik Buterin ujawnia wydatki Fundacji Ethereum oraz zdradza, jaką otrzymuje pensję

cryps.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Ethereum


Organizacja działająca w charakterze non profit, mająca na celu wspieranie rozwoju ekosystemu Ethereum, przekazała w minionym roku lwią część wydawanych przez nią wydatków na “nowe instytucje”. Tak wynika z raportu opublikowanego wczoraj przez Vitalika Buterina oraz Josha Starka.


  • Członkowie Fundacji Ethereum opublikowali zestawienie jej wydatków za 2023 rok. 36,5% środków przeznaczono na wsparcie nowych organizacji lub podmiotów działających na rozwój ekosystemu Ethereum,
  • Jego główny współtwórca – Vitalik Buterin – ujawnił przy tym swoje roczne zarobki z tytułu tej organizacji, a także odniósł się do zarzutów, jakoby nie wspierali wystarczająco sektora zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Na co Fundacja Ethereum wydaje najwięcej środków?

Vitalik Buterin oraz rzecznik Fundacji Ethereum – Josh Stark – podzieli się wczoraj ze światem szczegółami dot. wydatków tej organizacji za 2023 rok.

Lwia część przeznaczonego budżetu, który wyniosła 36,5% wszystkich przeznaczonych środków, trafiła do “nowych instytucji”, jak opisano na opublikowanym wykresie. Chodzi bowiem o nowe organizacje lub podmioty, których działają mają na celu rozwój ekosystem Ethereum.

Na drugim miejscu (24,9% wydatków) znajduje się wsparcie dla projektów działających wokół segmentu sieci warstwy 1 (Layer 1; L1). Były to dotacje dla takich zespołów deweloperskich, jak Go-Ethereum (Geth), Solidity, Devcon, Ethereum’s Robust Incentives Group i inne.

Updates from @0xstark on EF spending.

The key info is in this chart.

The "new institutions" category basically means @NomicFoundation, @TheDRC_ , @l2beat, @0xPARC etc – no World Economic Forum insect protein research here!

More info has been and will be published; see thread. https://t.co/sWVfQQ5XQF pic.twitter.com/FY2EPT7Wiz

— vitalik.eth (@VitalikButerin) August 27, 2024

Trzecią co do wielkości kategorią wydatków fundacji w 2023 roku było wsparcie społeczności Ethereum (12,7%).

Cała reszta budżetu (pozostałe 25,9%) to środki, które zostały rozdystrybuowane między odpowiednie grupy naukowców pracujących nad badaniami z zakresu zerowej wiedzy, nad sieciami warstwy 2 oraz nowymi platformami deweloperskimi.

Ethereum olewa DeFi? Ależ skąd!

Vitalik Buterin oraz jego zespół muszą się mierzyć z krytyką płynącą z wielu stron społeczności Ethereum. Część osób zarzucała programiście, że on i jego fundacja przejawia postawę przeciwko sektorowi zdecentralizowanych finansów (DeFi).

O coś takiego niedawno oskarżył go między innymi Kain Warwick, wieloletni deweloper DeFi i twórca koncepcji yield farming. Twierdził, iż organizacja przeznacza jedynie niewielką część swojego rocznego budżetu na wspieranie rozwoju w przestrzeni DeFi, a większość marnuje na “bzdury”.

Teraz Buterin odniósł się do tego odpowiadając, że bardzo mu zależy na rozwoju DeFi w kwestii użytecznych i zrównoważonych rozwiązań. Napisał, iż osobiście bardzo mocno wspiera przy tym zachowanie takich wartości, jak brak potrzeby zezwoleń, by w nim działać, brak ograniczeń oraz postawienie na decentralizację.

Ponadto wskazał na to, iż regularnie korzysta ze zdecentralizowanych giełd kryptowalut (DEX-ów).

Myślę, iż DEX-y są świetne i używam ich co tydzień. Uważam, iż zdecentralizowane stablecoiny (np. RAI) są świetne. Sądzę, iż Polymarket jest świetny. Stwierdzam też, iż USDC jest mniej świetne niż RAI, ale w praktyce musimy po prostu uszanować to, iż jest niesamowicie wygodne i wiele osób z niego korzysta

– napisał Buterin.

The kinds of applications that I want to see are applications that are (i) useful in a sustainable way, and (ii) don't sacrifice on the principles (permissionlessness, decentralization, etc)

I think DEXes are great, and I use them every week.

I think decentralized stablecoins…

— vitalik.eth (@VitalikButerin) August 25, 2024

Jeżeli chodzi o bzdury, które niby wspiera wraz ze swoją fundacją, to odbił piłeczkę stwierdzając, iż zdecydowanie nie szanuje “rzeczy, których atrakcyjność pochodzi z jakiegoś tymczasowego źródła, które nie ma trwałości”.

Wskazał przy tym fakt, że nie wspierał w 2021 roku boomu na farming płynności, gdy ten był bardzo popularnym rozwiązaniem, bowiem uważał, iż “wynikało ono z emisji tokenów, które są zasadniczo tymczasowe”.

Dodał jeszcze, iż kluczowe jest inicjowanie powiązań DeFi z innymi zdecentralizowanymi technologiami w przyszłości, bowiem samo DeFi nie wystarczy.

Ile zarabia Buterin z Fundacji Ethereum?

Natomiast w odpowiedzi na pytanie od innego z użytkowników X, Buterin zdradził wysokość swoich rocznych zarobków z tytułu Fundacji Ethereum. Programista ma otrzymywać rocznie 182 tys. dolarów hongkońskich, czyli około 140 tys. dolarów.

182,000 SGD per year

— vitalik.eth (@VitalikButerin) August 27, 2024

Wiadomo, iż to tylko drobny ułamek majątku programisty, bowiem fortunę przyniosły mu same kryptowaluty, w tym posiada ilość etheru.

Idź do oryginalnego materiału