Vitalik Buterin wpłacił 30 ETH na fundusz obrony sądowej deweloperów Tornado Cash

3 miesięcy temu

Portfel, za którym stoi Vitalik Buterin, przekazał 30 ETH o wartości 113 000 USD do Juicebox, platformy crowdfundingowej o otwartym kodzie źródłowym.

Środki te zostały przeznaczone na pomoc prawną dla deweloperów Tornado Cash, Alexeya Pertseva i Romana Storma. Fundusz, który dotychczas zebrał około 591 ETH, ma na celu wsparcie deweloperów Tornado Cash, którzy próbują przed sądem udowodnić, iż są niewinni.

Vitalik Buterin w obronie deweloperów

Transakcja z adresu powiązanego z Buterinem, o nazwie vitalik.eth, została dokonana o 1:58 EST na fundusz prawny „Free Alexey & Roman” na Juicebox.

Buterin od dawna opowiada się zanarzędziami, które pomagają użytkownikom kryptowalyt zarządzać swoimi aktywami z poszanowaniem ich prywatności. Współtwórca Ethereum opublikował wiele artykułów, w których sugerował, w jaki sposób można poprawić te kwestie. Jego zaangażowanie w sprawę nie jest więc żadnym zaskoczeniem. Przypomnijmy również, iż w 2022 r. przekazał on 10 ETH (wycenianych wówczas na 30 980 USD) na AssangeDAO – fundusz prawny na Juicebox wspierający założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a.

Tornado Cash to narzędzie służące do ochrony prywatności kryptowalut. Umożliwia ono użytkownikom anonimowe dokonanie transakcji kryptowalutowych. Chociaż samo narzędzie ma służyć do ochrony prywatności, paradoks polega na tym, iż przestępcy często używają go do posługiwania się zhakowanymi lub skradzionymi środkami.

Jakiś czas temu specyfika działania Tornado Cash zwróciła na siebie uwagę organów ścigania. Ostatecznie w sierpniu 2022 roku Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych podjęło decyzję o nałożeniu sankcji na jego stosowanie. Założyciele Tornado Cash zostali aresztowani i oskarżeni o naruszenie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

W tym miesiącu holenderskie sądy skazały Alexeya Pertseva na 64 miesiące więzienia za jego rolę w przetwarzaniu 1,2 miliarda dolarów za pośrednictwem miksera od lipca 2019 r. do sierpnia 2022 r., stwierdzając, iż ułatwiał pranie pieniędzy. Pertsev odwołał się od wyroku skazującego, składając apelację do Sądu Apelacyjnego w s-Hertogenbosch w Holandii. Z kolei Roman Storm, inny deweloper zaangażowany w Tornado Cash, jest przetrzymywany w Stanach Zjednoczonych od czasu aresztowania w 2023 roku, a jego proces zaplanowano na wrzesień bieżącego roku.

„Uwolnijcie ich!”

Tymczasem społeczność kryptowalut uważa, iż pomimo przeciwnych poglądów na temat prywatności, organy ścigania aresztujące twórców systemu za samo pisanie kodów i traktowanie ich jak terrorystów nie jest uzasadnione. Większość użytkowników krypto opowiada się za egzekwowaniem praw człowieka. Przykładów nie trzeba zresztą szukac daleko – to właśnie oni domagają się uwolnienia Rossa Ulbrichta, twórcy niesławnego rynku Silk Road. w tej chwili Ulbricht odsiaduje dwa kolejne wyroki dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego. Sprawa zwróciła już na siebie uwagę Donalda Trumpa, który obiecał ułaskawić Ulbrichta, jeżeli tylko zostanie wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Idź do oryginalnego materiału