VW zainwestuje w startup Rivian. Finalna wartość wsparcia może wynieść choćby 5 mld dolarów

6 miesięcy temu

Grupa Volkswagen ogłosiła inwestycję o wartości 1 mld dolarów w startup zajmujący się pojazdami elektrycznymi. Wartość umowy dotyczącej systemu Rivian może wynieść choćby 5 mld dolarów.

Rivian jest startupem funkcjonującym na rynku pojazdów elektrycznych. W ramach prowadzonych działań zajmuje się nie tylko oprogramowaniem tych pojazdów. Przeciwnie, pracował również nad własnym SUV-em R2, który miał być przeznaczony na rynek masowy. Projekt elektrycznego SUV-a startupu nie radzi sobie jednak dobrze, także z powodu spadkowego zainteresowania branżą. Mocnym punktem Rivian jest jednak oprogramowanie, czyli coś, z czym pojazdy elektryczne Grupy VW nie radzą sobie najlepiej.

Warto przeczytać: Nowy program akceleracyjny AI dla europejskich startupów. Wspólne działanie Meta, Hugging Face i Scaleway

Współpraca Rivian z Volkswagenem

Wygląda więc na to, iż kooperacja może pomóc obu podmiotom. W jej ramach zostanie stworzona nowa spółka joint venture. Będzie funkcjonować na zasadzie partnerstwa, a dyrektorzy generalni będą przesyłać wyniki jej prac zarówno do Rivian, jak i do Grupy VW.

Volkswagen wierzy, iż wiedza technologiczna startupu sprawi, iż rozwiązania opracowane w ramach nowego podmiotu, będzie można zastosować w pojazdach koncernu. W ten sposób rozwiązania Rivian mogą być obecne we wszystkich jego markach, do których należą również Audi i Porsche. Niewykluczone, iż będą również składową nowej firmy Scout Motors, która w całości zajmie się pojazdami elektrycznymi. To z kolei na pewno poprawi notowania startupu Rivian.

Plan na długofalowe inwestycje

Na początek Volkswagen zainwestuje w startup kwotę 1 mld dolarów. Zostaną one przekazane w formie niezabezpieczonych obligacji zamiennych. Te, po uzyskaniu zezwoleń organów regulacyjnych, zostaną zamienione na akcje Rivian. To przekształcenie ma odbyć się do końca bieżącego roku. W planach są także dalsze inwestycje. Akcje o tej samej wartości koncern VW ma zamiar kupić w latach 2025 i 2026. Kolejne 2 mld dolarów trafią już bezpośrednio do nowej spółki joint venture jako inwestycja początkowa oraz pożyczka w 2026 roku.

W miarę rozwoju działań spółki możliwe jest także późniejsze przekazanie opracowanej technologii innym podmiotom.

Warto przeczytać: Nowy amerykański startup pomoże ograniczyć strzelaniny w szkołach. Technologia ma wyłączną licencję NASA

Idź do oryginalnego materiału