W 2023 r. branża kryptowalut straciła 1,83 mld dolarów. Z czego to wynika?

10 miesięcy temu

Straty związane z hackowaniem spadły w 2023 r. o ponad 50 proc. Jednak branża kryptowalut w dalszym ciągu odnotowała ponad 1,8 miliarda dolarów strat z powodu exploitów.

W 2023 r. w wyniku 751 incydentów związanych z bezpieczeństwem odnotowano straty w łącznej wysokości ponad 1,8 miliarda dolarów w aktywach cyfrowych. Choć kwota ta jest wysoka, w dalszym ciągu jest o 51% niższa niż w 2022 r., kiedy straty spowodowane włamaniami i innymi incydentami wynosiły 3,7 miliarda dolarów.

Branża kryptowalut na celowniku hakerów

Powyższe dane pochodzą z raportu firmy CertiK zajmującej się bezpieczeństwem blockchain, zatytułowanego „Hack3d: The Web3 Security Report 2023”. To kompleksowa publikacja, która stanowi dogłębną analizę incydentów związanych z bezpieczeństwem, luk w zabezpieczeniach i trendów, które zdefiniowały krajobraz bezpieczeństwa blockchain i inteligentnych kontraktów w ciągu ostatniego roku.

W trzecim kwartale odnotowano najwięcej strat – 686 558 472 dolarów – z powodu 183 hacków, oszustw i exploitów. Kompromisy klucza prywatnego były najbardziej kosztownym wektorem ataków – w zaledwie 47 incydentach straty wyniosły 880 892 924 dolarów. Stanowi to prawie połowę wszystkich strat finansowych, ale zaledwie 6,3% wszystkich incydentów związanych z bezpieczeństwem.

Z raportu wynika również, iż naruszenia bezpieczeństwa mające wpływ na wiele łańcuchów spowodowały straty w wysokości 799 milionów dolarów w zaledwie 35 incydentach, co uwypukliło utrzymujący się problem, jakim jest interoperacyjność między łańcuchami.

– Tegoroczny raport jest niezbędny dla wszystkich, kto inwestuje w świat Web3 – powiedział prof. Ronghui Gu, współzałożyciel CertiK. – Od twórców blockchain i inwestorów kryptowalut po decydentów i entuzjastów walut cyfrowych, Hack3d 2023 służy jako najważniejszy przewodnik ułatwiający poruszanie się po złożoności i możliwościach tej gwałtownie rozwijającej się branży – dodał.

TVL a włamania i exploity

W raporcie warto przyjrzeć się przede wszystkim związkowi pomiędzy całkowitą wartością zablokowaną (TVL) a stratami wynikającymi z włamań, oszustw i exploitów w Web3. TVL to jeden z najważniejszych wskaźników w DeFi. Jest to miara wartości aktywów zdeponowanych w zdecentralizowanych protokołach finansowych i jako taka reprezentuje popyt na oferty DeFi.

Chociaż wiele tokenów zdeponowanych w protokołach DeFi to monety stabilne, wiele z nich nimi nie jest, co oznacza, iż podlegają one wahaniom rynkowym. Zatem na TVL wpływają ogólne warunki rynkowe, a także zapotrzebowanie użytkowników. To sprawia, iż jest to przydatny wskaźnik lub miernik prawdziwego aktywnego zaangażowania i wzrostu w przestrzeni DeFi, wykraczający poza samą kapitalizację rynkową na poziomie powierzchni. W przeciwieństwie do całkowitej kapitalizacji rynkowej kryptowalut, która odzwierciedla przede wszystkim wycenę aktywów, TVL oferuje wgląd w to, ile kapitału jest faktycznie wykorzystywane w ekosystemie DeFi. Pod koniec 2023 r. wartość TVL DeFi wynosi około 50 miliardów dolarów, w porównaniu z szczytowym poziomem 170 miliardów dolarów w listopadzie 2021 r.

Idź do oryginalnego materiału